Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Buffett vs. S&P 500

Warren Buffett, výkonný ředitel a předseda holdingové společnosti Berkshire Hathaway, je ze všech světových investorů již tradičně pod největší drobnohledem. Letos bylo jeho jméno slyšet hned několikrát a to především v souvislosti s ne zrovna povedenými investicemi. Jakmile akcie držené Buffettem klesaly, titulky médií ihned psaly o několika miliardových ztrátách. Proto si někteří možná myslí, že pro Berkshire Hathaway byl rok 2014 velice krušný. Opak je pravdou. Berkshire dokázala těžce překonat zisky akciového indexu S&P 500.

Nejprve si však připomeňme problémy, kterým musel Warren Buffett letos čelit. Jedním z nejdiskutovanějších témat byl propad akcií britského supermarketového řetězce Tesco po tom, co byly odhaleny chyby v účetnictví o hodnotě 250 milionů liber. Pod tlakem byla letos taktéž technologická společnost IBM, která trpěla především díky fádním ziskům. Někteří investoři její akcie považovali za „nudné tituly, které jsou závislé na odkupech a dividendách.“ Moc se nedařilo ani akciím gigantů, jako je Coca Cola či Exxon Mobil. Poslední vadou na kráse je pak čínská společnost  BYD, která vyrábí elektrická auta. Akcie této firmy předminulý čtvrtek klesly o téměř 47% bez jasně identifikovatelné příčiny.

Warren Buffett teď přichází o miliardy

I přes tyto problémy je letošní výsledek činnosti Berkshire Hathaway velmi pozitivní.  Růst indexu S&P 500 letos již dosáhl více jak 13%, zatímco akcie Berkshire si letos připsaly růst o velikosti více jak 25%. Dle agentury Morning Star lze za poslední léta pozorovat určitou divergenci mezi výkonností akcií Berkshire Hathaway a indexu S&P 500. V roce 2010 předčila společnost svým výnosem index S&P 500 o více jak 6 procentních bodů, v roce 2011 měl naopak navrch zmiňovaný index. Rok 2012 pak patřil opět Buffettovu konglomerátu, zatímco rok 2013 byl ziskovější pro S&P 500. Letos opět vítězí Berkshire (viz. tabulka pod Grafem č.1).

Warren Buffett je po pátečním rekordu akcií Berkshire druhým nejbohatším na světě

Jak je možné vysvětlit tuto divergenci? Média nikdy nesmí nadhodnocovat velikost potenciálních ztrát individuálních akcií, v případě Berkshire však mají tendenci přehánět jejich důležitost. To vede k tomu, že jsou potenciální ztráty vnímány mnohem citlivěji a vážněji než u jiných společností.  „Většina investorů má pak tendenci přeceňovat důležitost akciového portfolia Berkshire Hathaway“, potvrzuje myšlenku Meyer Shields, analytik společnosti Stifel. Čím více se Buffettova společnost zvětšuje, tím se jí dostává větší pozornosti nejen ze strany médií ale i investičních analytiků. Většina komentářů pak směřuje právě k soupeření s indexem S&P 500. Dá se tak říci, že jsou akcie Buffetových společností mnohem citlivější na negativní zprávy oproti ostatním firmám tvořící index S&P 500.

V poslední době však dle Shieldse došlo v této oblasti k určitému zlepšení. „Myslím si, že se investoři už přenesli přes zklamání posledních pěti let, kdy Berkshire celkově zaostávalo za růstem indexu S&P 500“, řekl Shields (viz. Graf č.1).

Je nepravděpodobné, že by výkon Berkshire Hathaway byl tažen pouze jednou konkrétní společností. Větší roli bude hrát změna ve struktuře kupců jejích akcií. „Nejsou to bohatí jednotlivci, kteří popohání akcie vzhůru. Ti na to nemají dostatečnou sílu a prostředky“, řekl David Rolfe, vedoucí investičního oddělení společnosti Wedgewood Partners. „V poslední době se mohutně zvýšil zájem především ze strany institucionálních investorů. Ti začali nakupovat akcie, které lehce zaostávají za celkovým vývojem trhu“, dodal pro server CNBC Rolfův kolega Morgan Koenig, který se stará právě o institucionální klienty.

Měli poslechnout Buffetta. Nyní tratí desítky procent

To pak potvrzuje i Rolfe. Dle něj mohou právě ty akcie, kterým se doposud tolik nedařilo, nabídnout částečné vysvětlení růstu samotné Berkshire Hathaway. „IBM, Coca Cola i Exxon…. Podívejte se na akcie těch největších společností a pak na ty těch menších.  Tehdy si začnete pokládat otázku, zda ještě existují kvalitní tituly, které by měly neprůstřelné zisky a zároveň by nerostly pouze v kontextu „býčího“ trhu posledních šesti let“, vysvětluje Rolfe. V rámci těchto souvislostí by pak největší potenciál měl dřímat v tzv. small cap společnostech, které patří pod křídla Berkshire Hathaway.

Ohodnocení akcií Berkshire Hathaway

Pokud institucionální investoři nakupovali akcie Berkshire na začátku roku, měli dobrý důvod. Buffett totiž stanovil povinné minimum nákupu akcií skrze nedávné zavedení programu zpětného odkupu, který se týká akcií, jejichž hodnota spadne pod 1,2násobek účetní hodnoty. Dle Koeniga tento krok „pomohl vytvořit dostatečnou bezpečnostní marži.“

Akcie Berkshire se dnes prodávají na úrovni zhruba 1,5násobku účetní hodnoty. „To sice není tak atraktivní jako 1,2násobek, ale i tak je to podstatně menší číslo než 20letá maxima této společnosti“, uvedl Rolfe pro server CNBC.

 Je už tedy pozdě pro ostatní investory? Samotná společnost Wedgewood zmenšila podíl akcií Berkshire Hathaway ve svém portfoliu z 10% na 8%. I tak ale nadále patří mezi nejlepší tři investice z oblasti velkých holdingových společností.

„Obchodování akcií Berkshire na 2násobku účetní hodnoty je zřejmě minulostí, úroveň mezi 1,5 až 1,7násobku je stále v normě“, řekl Paul Lountzis, prezident společnosti Lountzis Asset Managenent, která je dlouhodobým investorem Buffettova konglomerátu. Rofle k tomu pak dodává, že „spadlo-li by hodnocení až na 1,3náseobek účetní hodnoty, firma Wedgewood by svou expozici navýšila alespoň na 9%.“

Spousta institucí se brání investicím do Buffettovy společnosti, jelikož dávají přednost expozici na základě odvětvové strategie, do které však Berkshire Hathaway určitě nespadá. „Pokud bych byl institucionální investorem a měl dostatek prostředků, asi bych se nestaral o to, že se jedná o konglomerát“, vysvětlil svůj postoj Rolfe.

Další motory růstu

Mezi další motory růstu patří nepochybně akvizice. Letos Berkshire Hathaway provedla několik akvizicí, které pozitivně ovlivnily růst akcií společnosti. Jako příklad můžeme uvést koupi výrobce baterií Duracell či petrochemickou společnost Phillips 66, kterou Buffett koupil už koncem roku 2013. Podle Shieldse umožňují obě tyto akvizice „prodat akcie Berkshire a nakoupit celé firmy daňově efektivním způsobem.“ Rolfe však namítá, že se tyto “akvizice neprojeví v ceně akcií do doby, než se ukážou jejich skutečné výsledky hospodaření.“

Buffett věří v sílu baterií Duracell. A navíc chytře unikne daním

Podíl na celkovém růstu má i samo provozní prostředí společnosti. Jednotlivé divize přispívají jedno i dvouciferným tempem růstu. Dařilo se například segmentu pojišťovnictví, především díky malému množství výrazných výkyvů počasí, které by vyžadovaly pojistné plnění.

Vzhledem k tomu, že většina prognostiků očekává během příštího roku další růst americké ekonomiky, dá se předpokládat, že se na této růstové vlně sveze i Berkshire Hathaway. Už jen proto, že je nejen sama investorem ale zároveň i společností, se kterou obchodují další investoři. Benefit z případného růstu by tak pro ni mohl být dvojnásobný.

 

Newsletter