Buffett vzkázal investorům: Za štěstím jděte do Ameriky

Warren Buffett, šéf a předseda představenstva Berkshire Hathaway, v pondělí řekl, že ekonomika a investiční klima v USA byly pro úspěch jeho podnikání důležitým faktorem. Povzbudil přitom zahraniční investory, aby neváhali a také těchto podmínek využili. „Vím, že velmi velká část našeho úspěchu tkví v tom, že působíme ve Spojených státech,“ řekl. „Nebojte se přidat. Berkshire Hathaway se bude v příštích letech dařit dobře,“ lákal Buffett ve videu adresovaném summitu „Select USA“ zahraniční investory. Poznamenal přitom, že Spojené státy mají výhodu v tom, jak zde funguje právní stát, v rovnosti příležitostí a také v pobídkách pro inovátory.

Buffettova poslední pochvala podmínek pro investování v USA nebyla pro účastníky konference až takovým překvapením. Ve svém posledním výročním dopise akcionářům Buffett mimo jiné zmínil bohaté příležitosti, které Amerika nabízí, a dodal, že „poklady, které byly doposud odkryty, jsou oproti těm, které jsme ještě nevyužili, zanedbatelné. „Řekněte, kdo měl kdy během posledních 238 let prospěch z toho, že šel proti Americe?“

V roce 2014 Buffettova Berkshire a její dceřiné společnosti investovaly celkem 15 miliard dolarů do budov a vybavení, z toho 90 procent utratily v USA. Reuters však poznamenává, že Buffett investoval docela dost peněz i v zahraničí. Ovšem Buffett ve své výroční zprávě také píše, že jeho býčí pozice na Ameriku mohou být důsledkem osobní zaujatosti. „Díky velkému štěstí jsme se Charlie a já narodili ve Spojených státech, a budeme navždy vděční za neuvěřitelné výhody, které díky tomu máme,“ řekl. Charles Thomas Munger je Buffettova pravá ruka, investor a místopředseda představenstva Berkshire.

Co spojuje Buffetta, Gatese a Rockefellera?

Buffett: Z růstu akcií radost nemívám

Newsletter