Buffett zvýšil zisk. Ale pozor, žádné investice prý nejsou věčné

Investiční guru a CEO investiční společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett je znám svými velmi dlouhodobými investicemi. To však prý nemusí nutně znamenat, že je nikdy neprodá.

Někteří investoři a komentátoři podle Buffetta mají dojem, že firma „bude držet určité tituly ,navždy´“, uvedl ve svém výročním dopise investorům Buffett. „Je pravda, že vlastníme některé akcie, které nemám v úmyslu prodávat tak dlouho, jak jen oko dohlédne (a mluvíme o vizi 20/20),“ uvedl. „Ale nezavázali jsme se k tomu, že Berkshire bude držet kterékoli ze svých zpeněžitelných cenných papírů navždy,“ uvedl Buffett. Miliardář, podle nějž je důvodem této nejasnosti možná nepochopení jednoho jeho ekonomického principu, který je stálou součástí ročních zpráv Berkshire Hathaway od roku 1983. Jde o bod č. 11, ve kterém se mj. uvádí, že „Bez ohledu na cenu, nemáme vůbec žádný zájem na tom, prodávat jakékoli dobré podniky, které Berkshire vlastní. Také se zdráháme prodávat méně kvalitní podniky, dokud očekáváme, že budou generovat alespoň nějaké příjmy, a dokud jsme spokojeni s jejich manažery a pracovními poměry.“

Tento princip se podle něj vztahuje na firmy, ve kterých Berkshire Hathaway drží kontrolní podíl, ale nikoli na jiné zpeněžitelné cenné papíry, které jsou připraveni kdykoli prodat, jakkoli se takový prodej v současné době jeví jako nepravděpodobný.

Šestaosmdesátiletý Buffett řídí společnost Berkshire se sídlem v Omaze ve státě Nebraska od roku 1965 a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku „věštec z Omahy“. Tradičně se řadí k nejbohatším lidem světa.

Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných firem, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní i významné podíly v řadě známých společností, jako je například největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola, a loni začala masivně investovat do technologického gigantu Apple.

Warren Buffett sází na Apple. Ještě více než předtím

Berkshire Hathaway navýšila v loňském čtvrtém čtvrtletí svůj zisk meziročně o 15 procent na 6,29 miliardy dolarů (161 miliard Kč). O celé zlepšení se zasloužil „papírový“ zisk založený na všeobecném růstu hodnoty akcií a finančních derivátů od listopadového zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, uvedla agentura AP.

Čtvrtletní zisk Buffettovy společnosti Berkshire stoupl o 15 pct

Buffett má něco za lubem. Čím nás chce překvapit?

Newsletter