Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Buffettova Achillova pata?

Náklonnost Warrena Buffetta k investicím do energetiky není žádným tajemstvím, zejména pak k těm titulům, které na trzích podléhají regulacím, a tedy obvykle poskytují garantovanou míru návratnosti. Buffett miluje konzistenci, kterou mu jako investorovi poskytují. Toto odvětví by však mohlo čelit výzvě, která by v dlouhodobém horizontu mohla znamenat potíže i pro respektovaného investora.

Výrobci a dodavateli elektřiny NV Energy, který spadá do investiční říše Berkshire Hathaway, hrozí ztráta významných zákazníků. Těm umožňuje odstoupení od smlouvy zákon státu Nevada, kde NV Energy působí. Prvním „zběhem“ má být provozovatel luxusních hotelů a kasin Wynn Resorts, přidat se chtějí MGM Resorts a Las Vegas Sands, oba další z řady provozovatelů kasin a obytných rezortů. 

Méně známý zákon státu Nevada umožňuje zákazníkům odebírajícím jeden a více megawatt elektrické energie opustit svého odběratele. Zásadním krokem v procesu je navržení výstupního poplatku. Wynn Resorts, která chce změnou dodavatele energií využít levných cen zemního plynu, nabídla, že jako „odstupné“ zaplatí 15 milionů dolarů. I ostatní společnosti potvrdily, že chtějí odejít, a raději budou nakupovat elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Bez ohledu na důvod, pro NV Energy vzniká problém. Wynn, Las Vegas Sands a MGM Resorts tvoří dohromady 7 procent celkového prodeje NV Energy. Pokud ta přijde o všechny tři zákazníky, povede to pravděpodobně k vyšším nákladům pro zbylé odběratele. To nás přivádí k druhému problému, jemuž Buffetovova investice čelí.

Během posledních deseti let je Buffett jedním z největších investorů v oblasti obnovitelných energií na světě. Investoval do sektoru již 15 miliard dolarů a dalších 15 miliard dolarů přislíbil do budoucího vývoje. Ani v sektoru obnovitelných zdrojů, nejsou všechna jablka v košíku stejná, a Warren to moc dobře ví. Sám investoval především do velkých projektů s dlouhodobými dohodami o prodeji elektrické energie. To mu prakticky zaručuje míru návratnosti a v mnoha případech také daňové výhody. Ovšem i Buffettova energetická želízka v ohni „bojují“ s potenciálními zákazníky, kteří raději instalují solární panely na svých vlastních střechách ve snaze být soběstační.

Pokud si zákazníci začínají vyrábět vlastní elektřinu, hrozí odchod dalších a dalších odběratelů, což může zvyšovat náklady ostatním, a tedy vést k odchodu dalších za nižšími náklady. Ať se podíváte kamkoliv, energetické sítě jsou pod silným tlakem zákazníků. Velmi silný tlak je pak právě v Nevadě, kde si zákazníci výši nákladů a „čistotu“ energie velmi hlídají.

Buffett miluje projekty, které rozvíjejí obnovitelné zdroje energie. Když ale přichází o zákazníky, kteří si raději elektřinu vyrábí sami, už tak velký fanoušek není.

Z nuly na sto. Úspěchy (a nezdary) Warrena Buffetta

Chcete, aby Vaši firmu koupil Buffett?

Newsletter