Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Buffettův a Mungerův recept na úspěch: Čtěte!

Warren Buffett a Charlie Munger, dvě vedoucí postavy světoznámé společnosti Berkshire Hathaway, se na cestě ke svému úspěchu a k úspěchu vlastní firmy řídili mnohým. Jedno pravidlo však převyšuje zbytek. Které? Právě se jím řídíte i vy.

„Nejlepší věc, kterou člověk může udělat, je pomoci dalšímu člověku vědět více.” – Charlie Munger

„Choďte večer do postele chytřejší, než když jste ráno vstali.” – Charlie Munger

Většina lidí proplouvá životem, aniž by se stávali chytřejšími. Proč? Jednoduše proto, že nejsou schopni vykonat úsilí, které by jim to umožnilo.

Vskutku, po příchodu z práce je opravdu jednoduché posadit se pohodlně v obýváku a sledovat televizi do doby, než se člověku začne chtít spát. Tento způsob života ho však rozhodně příliš neobohatí.

Jistě, můžete přijít druhý den do kanceláře a prodiskutovat včerejší epizody Mad Men nebo Game of Thrones. A ano, pamatujete si vše, co se odehrálo v posledním díle Kdo přežije. Nicméně toto není akumulace znalostí, ale mysl-znecitlivující sedativum.

Pokud chcete nabýt nové vědomosti, recept na úspěch, tedy alespoň podle Warrena Buffetta a jeho dlouhodobého obchodního partnera Charlieho Mungera, je známý.

A zahrnuje hodně tvrdé práce.

„Já umím vidět, on umí slyšet. Společně jsme skvělý team.” – Warren Buffett o přátelství a obchodním partnerství s Charlie Mungerem

Jak se stát chytřejšími?

Čtěte a hodně.

Jak říká Warren Buffett: „Pouze sedím v kanceláři a celý den čtu.”

Co to v praxi znamená? Buffett odhaduje, že stráví až 80 % svého pracovního dne přemýšlením a čtením.

„Jen těžko najdete partnerství, ve kterém dva lidé čtou denně více hodin než v tom našem,” komentuje spolupráci Charlie Munger.

Na otázku, jak se stát chytřejšími, pak Buffett jednou odpověděl: „Přečtěte alespoň 500 stránek každý týden. To je cesta, jak budovat znalosti, které se exponenciálně úročí.”

Jeden člověk, který si vzal Buffettovo doporučení k srdci – Todd Combs – nyní pro legendárního investora pracuje. List The Omaha World-Herald o něm napsal:

„Postupem času se pro něj vyhledávání a čtení produktivních materiálů stalo zvykem. Poté, co započal svoji investiční kariéru, četl dokonce ještě mnohem více, přibližně 600, 750 až 1000 stránek denně.

Combs došel k závěru, že Buffettova formule skutečně funguje – nabyl více znalostí, což mu výrazně pomáhá při jeho hlavní pracovní činnosti – hledání a due diligence vhodných investic.”

Nicméně číst hodně nestačí, důležitý je také způsob, jak čteme.

Musíte být kritičtí a neustále přemýšlet. Jednoduše je nutné, abyste vyvinuli dostatečné mentální úsilí k formulaci vlastního názoru.

V knize „Pracujeme společně: Co stojí za úspěchem velkých partnerství“ Michael Eisner cituje:

„Podívejte, moje práce je v podstatě sběr a zpracování stále většího a většího množství informací, které jen málokdy vede k nějaké akci. A Charlie – toho jeho děti přezdívají chodící encyklopedie.”

Kontinuální vzdělávání

Eisnerova kniha pokračuje:

„To je možná také důvod, proč oba muži nikdy nežili ve stejném městě, ani nepracovali ve stejné kanceláři. Pokud by tomu tak bylo, měli by neustálou potřebu si povídat, což by vedlo k velmi omezenému času na čtení, které je podle Mungera nezbytnou součástí procesu kontinuálního vzdělávání pro oba muže vedoucí jeden z největších konglomerátů světa.

„Co se týče kontinuálního vzdělávání, nemyslím si, že ve světě obchodu byla lepší dvojka, než jsme byli my dva,” říká skromně v minulém čase, ale skutečně to tak nemyslíc. „Kdybychom nebyli takovými dříči, naše výsledky by tak dobré rozhodně nebyly.”

Funguje to jinak, než se na první pohled může zdát

Pokud si však nyní myslíte, že oba legendární investoři sedí celý den u počítače s číselnou obsesí, jste na omylu.

„Ne,” říká Warren. „My nečteme cizí názory. Chceme získat pouze fakta a potom o nich přemýšlet.” A pokud jde o přemýšlení, podle Warrena a Charlieho není nad přemýšlení společné. „Charlie se nedokáže setkat s problémem, aniž by nepřemýšlel o jeho řešení,” líčí Buffett. „Má nejlepší 30sekundovou mysl, kterou jsem kdy viděl. Zavolám mu a během 30 sekund ví, jak problém uchopit. On prostě vidí věci okamžitě.”

Není tedy příliš překvapující, že Munger vidí svoji schopnost akumulovat znalosti jako získanou, nikoliv vrozenou. A veškerý kredit připisuje právě svému studiu.

„Ani já, ani Warren nejsme natolik chytří, abychom uměli udělat dobrá rozhodnutí bez času se zamyslet,” uvedl během jednoho rozhovoru Munger. „V praxi se však rozhodujeme velmi rychle, ale to jenom proto, že rozhodnutí předcházela důkladná příprava v podobě čtení a přemýšlení.”

Jak získat čas na čtení?

Najít čas na čtení může být jednodušší, než se zdá. Jeden z osvědčených způsobů je vyčlenit si hodinu denně jenom pro sebe.

V rozhovoru o autorizované biografii „Sněhová koule“ Buffett uvedl:

„Charlie, jako velmi mladý právník, bral něco kolem 20 dolarů na hodinu. Kdo byl jeho nejcennější klient? Při hledání odpovědi na tuto otázku dospěl k závěru, že je jím on sám.  A proto se rozhodl si ‚prodat‘ hodinu svého času každý den. To by měl udělat každý – být svým klientem, prodat si hodinu denně – a teprve poté pracovat pro ostatní lidi.”

Zde je určitě dobré zvážit náklady obětované příležitosti této hodiny. Na jedné straně máte možnost zkouknout zprávy a odpovědět několik emailů předstírajíc, že dokončujete memo, které by právě teď mělo být středem vaší pozornosti. Na druhé straně pak můžete věnovat čas zlepšování svých dovedností. Jistě, krátkodobě na tom budete lépe, pokud zvolíte dopaminem nabitý multitasking mezi emailem a twitterem, nicméně dlouhodobě se s investicemi do sebe dostanete mnohem dál.

„Vždycky jsem se chtěl zlepšit v tom, co dělám,” říká Munger a dodává „i za cenu, že by to znamenalo nižší příjem v současných letech. A vždycky si vyhradím čas tak, abych se mohl věnovat zábavě a sebevzdělávání.”

Čtení je pouze jedna část rovnice

Závěrem je třeba říct, že pouhé čtení k úspěchu nestačí. Charlie Munger vysvětluje:

„Samozřejmě, že čteme hodně. Neznám nikoho, kdo je moudrý a nečte. Samotné čtení však není dostačující. Musíte mít ten správný temperament uchopit myšlenky rozumným způsobem. Většina lidí vůbec nedovede dobré myšlenky identifikovat nebo neví, co s nimi udělat.”

A co vy? Dokážete vysvětlit to, co víte, někomu jinému? Zkuste to!

„Zaměřte se na celoživotní vzdělávání skrze nenasytné čtení; kultivujte zvědavost a usilujte o to, abyste byli každý den o trochu moudřejší.” – Charlie Munger

Newsletter