Bulharské banky po nájezdech vkladatelů získají podporu vlády, povolila EK

Evropská komise umožnila Bulharsku, aby jeho vláda poskytla tamním ohroženým bankám státní úvěrovou podporu v objemu 3,3 miliardy leva, v přepočtu zhruba 46 miliard korun. Na vícero tamních bank v uplynulých dnech pořádali nájezdy vkladatelé poté, co se šíří informace o nestabilitě tamního bankovního sektoru jako celku.

Evropská komise potvrdila, že byla bulharskou vládou požádána o povolení bankám pomoci do míry „nezbytné a přiměřené likvidity“ skrze poskytnutí úvěrové linky. EK se ve svém schválení opírá o „konkrétní okolnosti“. Dodala, že bulharský bankovní systém je kapitálově vybavený dostatečně a tamní banky mají ve srovnání s bankami v jiných zemích EU vysokou úroveň likvidity.

Pod tlak vkladatelů se dostaly dvě velké bulharské banky a centrální banka si veřejně postěžovala na snahy o „destabilizaci země skrze útoky na bankovní systém“.

Jejich hlavním terčem se v minulém týdnu stala třetí největší bulharská banka First Investment Bank. V předešlém týdnu centrální banka po útocích převzala kontrolu nad Corporate Commercial Bank (CCB).

Bulharské úřady o víkendu zadržely pětici lidí podezřelých z toho, že posílali e-maily a vzkazy s poplašnými zprávami o bankách. Prezident Rosen Plevneliev v neděli prohlásil, že státní instituce a politické strany plně podporují snahy o stabilizaci bankovního systému. Dodal, že Bulhaři nemají žádný důvod k obavám o své úspory.

Akcie First Investment Bank dnes i díky proslovu prezidenta posilují o zhruba 20 procent, vyrovnaly tak většinu z propadu konce týdne. Banka prohlásila, že má dostatek peněz, aby pokryla výběry klientů, kteří stále před bankou tvoří fronty, nicméně menší.

Bojko Borisov za opozici na konci týdne vyzval vládu, aby požádala o pomoc MMF. Další předčasné volby v zemi se budou konat 5. října. 6. srpna dojde k rozpuštění parlamentu a jmenování dočasného kabinetu.

Newsletter