Bulharsko obvinilo ČEZ a další dva distributory ze zneužití postavení na trhu

(Doplněno 11:46) Bulharský antimonopolní úřad obvinil české energetické společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouskou společnost EVN ze zneužití dominantního postavení na trhu. Informovala o tom agentura Reuters. Společnosti mají dvouměsíční lhůtu na odpověď. Pak by měl regulátor vynést konečné rozhodnutí.

Antimonopolní úřad tvrdí, že společnosti stanovily firemní klientele omezení pro změnu dodavatele elektrické energie a pro nákup energií na volném trhu.

Stejný úřad v květnu obvinil tytéž společnosti z porušení antimonopolních pravidel, když poskytovatelům televizních, telefonických služeb a internetu stanovily údajně nesmyslně vysoké ceny za přístup ke svým rozvodným sítím.

Trojicí podniků se zabývá také bulharský energetický regulátor DKEVR, který proti nim vede řízení o možném odebrání licencí. Zahájil je kvůli sporu o zaplacení údajného dluhu distributorů. Státní energetický regulátor DKEVR v květnu představil výsledky rozsáhlého auditu provedeného u tří bulharských distributorů elektřiny za roky 2008 až 2012. Ty poukázaly na údajně 2690 případů provinění, z toho 1088 u bulharského ČEZu. Distributoři navíc podle úřadu neoprávněně nadhodnotili účtované náklady o 818 milionů leva.

Ceny elektrické energie jsou v nejchudším členském státu Evropské unie politicky citlivé téma. Země nyní míří k předčasným volbám poté, co premiér Plamen Orešarski ve středu oznámil rezignaci na svou funkci. Termín voleb je stanoven na 5. října.

Bulharsko opět tlačí na ČEZ a spol.: Audit našel tisíce provinění a údajné účetní machinace

Newsletter