Bulharsko opět obviňuje ČEZ ze zneužití dominantního postavení

Bulharský antimonopolní úřad obvinil tamní divizi energetiky ČEZ ze zneužití dominantního postavení. Uvedl to regulátor na svém webu. Bulharská distribuční větev ČEZu podle něj pochybila tím, že bezdůvodně zdržela zakázky na distribuční zařízení.

ČEZ obvinění přezkoumá a v závislosti na zjištěných faktech zváží odvolání, uvedla šéfka komunikace firmy v Bulharsku Maria Doychinova.

ČEZ čelí v Bulharsku dlouhodobým sporům. Tamní antimonopolní úřad loni v červenci obvinil největší českou energetiku, spolu s další českou Energo-Pro a rakouskou společností EVN ze zneužití dominantního postavení na trhu a nastavení nesmyslně vysokých cen.

Bulharsko obvinilo ČEZ ze zneužití dominantního postavení na trhu

Souhrn událostí kolem potíží ČEZu v Bulharsku v roce 2014:

  1. ledna – Bulharský energetický regulační úřad zahájil kontrolu v místních divizích společností ČEZ, Energo-Pro a EVN.
  2. března – Bulharské ministerstvo energetiky pohrozilo zahraničním distributorům elektřiny odebráním licence, pokud státní energetické společnosti NEK neuhradí dlužné poplatky. Tři hlavní distributoři – ČEZ, Energo-Pro a EVN – jakékoliv dluhy odmítly a uvedly, že NEK naopak dluží jim.
  3. března – Bulharské úřady zahájily další kroky k odebrání licencí na prodej distributorům energie ČEZ, Energo-Pro a EVN.
  4. dubna – Evropské sdružení energetického průmyslu Eurelectric vyzvalo bulharského regulátora, aby se vzdal snahy o odebrání licence firmám EVN, ČEZ a Energo-Pro.
  5. května – Bulharský antimonopolní úřad obvinil ČEZ, Energo-Pro a EVN ze zneužití postavení na trhu. Poskytovatelům televizních a telefonických služeb a internetu prý stanovily nesmyslně vysoké ceny za přístup k rozvodným sítím.
  6. května – Bulharský regulátor oznámil, že hodlá pokutovat ČEZ a Energo-Pro i EVN za více než 2600 nedostatků, jichž se ve svých aktivitách dopustily od roku 2008.
  7. července 2014 – Bulharský antimonopolní úřad obvinil ČEZ, Energo-Pro a EVN ze zneužití dominantního postavení na trhu.
  8. října 2014 – ČEZ oznámil, že jedná s bulharskou státní energetickou firmou Bulgarian Energy Holding (BEH) o zřízení projektové společnosti, která by financovala modernizaci uhelné elektrárny ve Varně.
  9. listopadu 2014 – ČEZ oznámil úmysl pozastavit od roku 2015 provoz uhelné elektrárny ve Varně. S BEH se totiž nedohodl na financování její modernizace.
  10. prosince – ČEZ podle informací agentury Reuters rozhodl o zastavení provozu elektrárny ve Varně. Firmě se nepodařilo získat výjimku z ekologických norem platných v EU.

Newsletter