Bullard (Fed): Za sílu dolaru může agresivní ECB

Výrazné posílení amerického dolaru v posledních měsících je především výsledkem agresivní měnové politiky Evropské centrální banky, řekl prezident Fedu v St. Louis James Bullard. Euro naopak oslabilo v očekávání kvantitativního uvolňování v Evropě, které ECB spustila 9. března a jehož prostřednictvím hodlá do ekonomiky dodat více než 1 bilion eur.

Vývoj na eurodolaru, který dnes zahájil obchodováním poblíž 1,077 a setrvává vůči společné evropské měně u 12letých maxim, Bullard označil za „zásadní pohyb na globálních finančních trzích“, ovšem s tím, že prý není jasné, kam až kurz měnového páru zamíří.

Kontra od HSBC: Dolarová rally je u konce

Na trhu stále převládají „euro medvědi“ a jedním z největších je Deutsche Bank, podle níž by euro do dvou let mohlo oslabit až na 0,85 dolaru. Goldman Sachs očekává paritu do půl roku a kurz 0,85 resp. 0,8 na konci roku 2016 resp. 2017. Podle SocGen je parita na dosah, pro konec roku ovšem stanovili konzervativnější cíl 1,08 EURUSD.

Zatímco většina analytiků se v poslední době předhání v posouvání cílových kurzů eurodolaru blíž paritě, resp. v další posilování dolaru až na úroveň parity dolaru s eurem, HSBC predikuje brzký konec dolarové rally. Konec býčího trendu, který má být způsoben prvním zvýšením sazeb americkou centrální bankou a slabšími údaji z ekonomiky, očekávají do několika měsíců.

Dolarový gamble

Hybateli (nejen) měnových trhů jsou v pokrizové době především centrální banky. Bullard varoval, že měnová politika ve Spojených státech je opět potenciálním spouštěčem zásadní volatility na světových trzích. Centrální bankéř s převážně jestřábími postoji, který je aktuálně nehlasujícím členem měnového výboru Fedu (FOMC), připomněl, co se na trzích dělo po květnu 2013, kdy Fed naznačil zahájení procesu ukončování programu QE. V očekávání vyšších sazeb investoři začali upřednostňovat dolar před měnami tzv. emerging markets, výnosy amerických vládních dluhopisů vzrostly zpět nad 2 procenta a akciové trhy značně zakolísaly. S očekáváním růstu sazeb se tento vývoj může opakovat, řekl Bullard.

Vyjádření Fedu po jeho posledním zasedání, které bylo překvapivě „holubičí“, by mohlo podle Bullarda nastavit chybná očekávání trhu ohledně zvyšování sazeb. Fed sice vypustil slovo „patient“ a naznačil tak růst sazeb, ovšem vyloučil dubnový termín a zdůraznil nutné zlepšení trhu práce. Červnový termín Janet Yellenová nevyloučila.

Fed vypustil výraz „patient“, růst sazeb se přibližuje

Newsletter