Bundesbank nabídla ECB ruku ke smíru, pokud dál klesne výhled pro inflaci

Německá centrální banka Bundesbank, vytrvalý odpůrce nestandardní měnové stimulace Evropské centrální banky, nabízí ruku ke smíru, pokud prognóza, která má být zveřejněna v červnu, sníží výhled pro inflaci.

Bundesbank je otevřena „agresívním a v některých případech bezprecedentním“ krokům ECB. Mezi těmi definuje pokles hlavní sazby i depozitní sazby a to do negativního pásma, dále dlouhodobé úvěry bankám za zajištěných úrokových sazeb i mimořádná opatření u bankovních úvěrů. Alternativou je lepší zacílení úvěrů ECB privátnímu sektoru. Uvedly to dnes zdroje WSJ. Smířlivý postoj Bundesbank dle zdrojů znamená i možnou podporu LTRO a to co do délky platnosti programu tak i jeho případného rozšíření.

Postoj Bundesbank je významnou podporou guvernérovi ECB Mario Draghimu. Ač německá centrální banka je jedním z 24 hlasů, rozhodujících o měnové politice ECB, její vnější hlas směrem k veřejnosti a jejímu mínění je výrazně silnější.  V listopadu loňského roku se Weidmann stavěl proti snížení sazeb ECB při snaze vyčkat právě na nová data o vývoji inflace. Nyní může tento svůj postoj naplnit.

Otevřenost Bundesbanky nicméně stále má, dle WSJ, své meze. V opozici zůstává vůči QE, tedy rozsáhlému a plošnému odkupu veřejného či soukromého dluhu. Při současném stavu trhu s vládními i korporátními dluhopisy v Evropě Bundesbank, ač diskusi na toto téma dle WSJ připouští, akcentuje rizika pro finanční stabilitu.

Současnou prognózou ECB je míra inflace letos na úrovni 1 %, příští rok 1,3 % a v roce 2016 pak 1,5 %. Pro konec roku 2016 je odhadem ekonomů ECB úroveň 1,7 %. Bundesbank, dle zdroje WSJ, předpokládá snížení tohoto výhledu. Při potvrzení prognózy pak údajně ECB na podporu Bundesbanky při dalším uvolnění měnové politiky spoléhat nemůže.

Newsletter