Bundesbank: Německá ekonomika zvolní z maxima za tři roky, růst ale bude

Německá ekonomika bude v aktuálním druhém čtvrtletí díky domácí poptávce pokračovat v růstu, jeho tempo však bude pravděpodobně pomalejší než v prvním čtvrtletí. Předpověděla to německá centrální banka Bundesbank v čerstvé měsíční zprávě.

Hrubý domácí produkt Německa v prvním čtvrtletí stoupl o 0,8 procenta proti předchozím třem měsícům. Zaznamenal tak nejprudší tempo růstu za tři roky. Největší evropskou ekonomiku podpořila kromě silné domácí poptávky rovněž neobvykle mírná zima, píše agentura Reuters.

Podle centrální banky bude hospodářské oživení v příštích měsících nadále založeno zejména na domácí poptávce, zatímco příznivé hospodářské impulzy ze zahraničí budou „dosti utlumené“. Banka rovněž poukázala na zvýšené nebezpečí negativních vnějších vlivů, které je důsledkem hospodářských rizik na některých rozvíjejících se trzích a geopolitické nejistoty ve východní Evropě.

Německá vláda v dubnu potvrdila, že v celém letošním roce počítá s růstem domácí ekonomiky o 1,8 procenta. V příštím roce by mělo tempo růstu podle vládní prognózy zrychlit na rovná dvě procenta. Německá ekonomika představuje hlavní motor hospodářského oživení v eurozóně a závisí na ní řada českých podniků.
 

Newsletter