Bundesbank varuje investory. Další bublina na obzoru?

Německá centrální banka Bundesbank varovala investory před finančními riziky na některých akciových trzích. Mezitím, trh vyčkává, zda respektive kdy Evropská centrální banka dál rozvolní již tak agresivně uvolněnou měnovou politiku.

Claudia Buch, náměstkyně prezidenta Bundesbanky, pro CNBC vyjádřila své obavy z velmi nízkých výpůjčních sazeb a uvedla, že pozoruje ve finančním systému „nevhodné pobídky“.

 „Je jen velmi obtížné rozpoznat bublinu, o čemž jsme se přesvědčili během krize. Když se podíváme na firemní dluhopisy, syndikované úvěry, pozorujeme v těchto oblastech tendenci nadhodnocovat. O něco slabší tendence vidíme v tomto směru na akciových trzích, ale samozřejmě toto stanovisko je jen tak dobré, jako model, který používáme,“ dodala.

ECB nakupuje fixně úročená aktiva ve snaze bojovat s nízkou inflací v eurozóně, která podkopává růst největších ekonomik v regionu. Buchová podotkla, že její prohlášení není hodnocením měnové politiky, investoři si ale musí být vědomi toho, ve kterých oblastech hrozí nadhodnocení, s možným dopadem na finanční stabilitu. „Obávám se, že investoři míří právě do těchto segmentů trhu.“ A ptá se: „Mají dostatečné kapitálové rezervy pro případ, že se rizika naplní a budou je muset nést sami?“

Verdikt o QE by měl padnout v 1Q, zní z vedení ECB

Akciové trhy jsou v posledních dnech pozitivně naladěny, především v očekávání možného dodatečného uvolňování politiky ze strany ECB, přičemž někteří očekávají oznámení v tomto směru již na jednání centrální banky v příštím týdnu.

Německo je největší zemí eurozóny a bylo by pravděpodobně největším příjemcem peněz uvolněných ECB v rámci programu QE. Německa se také tradičně největším kritikem agresivní měnové politiky Evropské centrální banky. Obává se mimo jiné, že by opatření mohlo vyvolat inflaci a bránit jednotlivým vládám eurozóny provádět fiskální reformy. Předseda německé Bundesbanky Jens Weidmann také varoval, že by ECB mohla spuštěním QE překročit legální kompetence.

Claudia Buch mimo jiné varovala i před riziky, která panují na německých trzích s nemovitostmi. Upozorňuje hlavně na rozdílnost mezi venkovskými a městskými oblastmi. Německá centrální banka již dříve varovala, že tamní trh s bydlením by mohl být nadhodnocen a to až o 25 procent. „Chceme vidět, že banky jsou strukturálně připraveny na změny cen v oblasti nemovitostí, a to je důvod, proč jsme je přiměli, aby zvýšily své rizikové rezervy a byly si vědomy, že v určitém okamžiku se situace na trhu může změnit.“ 

Newsletter