Burza na burze: Akcie Euronext po IPO slábnou

Akcie provozovatele evropských burz Euronext při dnešním vlastním uvedení na burzu ztrácejí. IntercontinentalExchange (ICE), která Euronext ovládá, její akcie nabídla investorům po 20 eurech. V Paříži dnes titul při své premiéře obchoduje u 19,4 eur.

ICE akcie v IPO ve finále nabídla na dolním okraji cenového rozpětí 19 až 25 eur. Umístíla 42,25 milionu akcií, což odpovídá 60,36% podílu na kapitálu firmy. To dalo celému Euronextu tržní hodnotu 1,4 miliardy eur a majitel získal z prodeje většinového podílu zhruba 845 milionů eur.

Vedle Paříže akcie Euronext obchodují na trzích v Bruselu a Amsterodamu. Do konce září se mé odehrát vstup také na burzu v portugalském Lisabonu.

Euronext se v roce 2006 spojil s newyorskou burzou NYSE. Loni sloučenou skupinu za zhruba osm miliard dolarů převzala ICE, ale už s tím, že ji později vyčlení.

Minulý týden koupila ve firmě podíl 33,4 procenta skupina evropských institucionálních investorů. Zaplatili 19,2 eura na akcii, což je o čtyři procenta méně, než byla cena stanovená pro primární nabídku. Investoři se zavázali, že si ponechají akcie nejméně tři roky.

Euronext je provozovatelem burz v Amsterodamu, Bruselu, Lisabonu a Paříži. Jeho hlavními konkurenty jsou londýnská akciová burza London Stock Exchange Group, německá Deutsche Börse a BATS Chi-X Europe, což je divize amerického burzovního operátora BATS Global Market.

Newsletter