Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Burzy v Evropě silně rostou, politika převážila vliv slabších dat

Evropské akcie si v průběhu středeční seance připisují solidní zisky, když reagují na poslední zprávy ohledně ukrajinsko-ruské krize, kde došlo během dopoledne k dohodnutí „příměří“. Ruský a ukrajinský prezident Putin a Porošenko se údajně dohodli na řešení, které bude znamenat trvalé uklidnění bojů na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Donbasu. 

Trhy míří vzhůru, Putin a Porošenko sjednali cestu k míru

„Příměří“: Zlato na 2,5měsíčním dně, ropa se zvedá, koruna sílí

Většina indexů tak po předchozích seancích, kdy jen přešlapovaly na místě a čekaly na nové impulsy, vyrazila severním směrem a připisuje si více jak 1% zisky. Nejlépe se daří německému DAXu rostoucímu o 1,3 %.

Ruský index MICEX si aktuálně připisuje solidní 3% zisk a výrazně posiluje i rubl vůči ostatním měnám.

Z jednotlivých sektorů si nejlépe vedou bankovní zástupci, automobilky a daří se rovněž utilitám.

Z dopolední makrodat za eurozónu vyšel index PMI ve službách za srpen, který dosáhl 52,5 bodu, což je osmiměsíční minimum. Následovalo zveřejnění červencového poklesu maloobchodních tržeb, které v negativním slova smyslu překonalo odhady.

Evropský maloobchod v červenci „přiškrtily“ potraviny

Akcie na pražské burze následují okolní pozitivní sentiment především díky akciím Erste Bank a ČEZu. Akcie Erste rostou k denním maximům u 550 Kč a připisují si tak více jak 2 % zisku. ČEZ roste k 626,4 Kč resp. o 0,5 % výše. Jak už tomu bývá zvykem, zcela bez povšimnutí či proti proudu jde Komerční banka, která dokonce ztrácí 0,6 % a obchoduje se u 4869 Kč. O více jak 8 % padá i těžařská společnost NWR, která se obchoduje u 2,25 Kč. Celkový zobchodovaný objem na trhu aktuálně dosahuje 348 mil. Kč. 

Newsletter