Býčí“ maximum jako posel špatných zpráv?

Americké akcie letos překonaly nejednu překážku, když se během léta draly na svá nová historická maxima. Jedním z motorů tohoto vývoje byl i klid a optimismus investorů. Nic však netrvá věčně, obzvláště to pak platí na finančních trzích. Podle banky Goldman Sachs totiž „býci“ dosáhli svých maxim, což je pro americké trhy jasným znamením nepěkné budoucnosti.

„Býčí“ maximum je v tomto směru reprezentováno ukazatelem investičního sentimentu, který Goldmané sledují. Jeho výše je vypočítána podle čisté pozice futures navázaných na index S&P 500 ve srovnání se situací předchozích 12 měsíců. Podle dat agentury Bloomberg tento indikátor dosáhl 100 bodů, tedy maximální možné hodnoty, na kterou se dokáže vůbec dostat.

„Úrovně nad 90 či pod 10 body fungují jako kontrariánské signály předpovídající budoucí vývoj,“ přepisuje Bloomberg slova Davida Kostina, hlavního akciového stratéga Goldman Saschs. „Podle našich očekávání a historických dat tak bude v krátké budoucnosti následovat zhruba 2% propad indexu S&P 500.“

Vyjma indikátoru investičního sentimentu nahrává budoucímu pesimismu několik dalších proměnných. Jednou z nich je výsledek amerických prezidentských voleb, v jejichž případě se podle průzkumů šance Hilllary Clintinové a Donalda Trumpa postupně přibližují.

Svou roli hrají rovněž i horší makroekonomická data, která silně zatemňují výhled zlepšení příští výsledkové sezony amerických firem. Stejně tak i nejistota ohledně možného navýšení amerických úrokových sazeb.

 

Newsletter