Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Býci na dolaru znovu v pohybu

Dolar se vyšplhal na sedmiletá minima vůči jenu po růstu výnosů amerických dluhopisů a povětšinou optimistických komentářích zástupců Federálního rezervního systému ohledně výhledu americké ekonomiky. Vůči euru si dolar připisuje nová více jak dvouletá maxima, před zítřejším zasedáním Evropské centrální banky, od kterého mnozí analytici očekávají objasnění dalšího směřování monetární politiky ECB. Dolar se vůči jenu momentálně pohybuje na úrovni 119,275 jenu. Vůči euru dolar posiluje na momentálních 1,2344 dolaru za euro.

Dolar posiluje zejména z důvodů nadále se zvětšující divergence mezi politikou amerického Fedu a ostatních velkých centrálních bank. Mnoho účastníků trhu očekává, že Fed přistoupí ke zvýšení své základní úrokové sazby během následujícího roku, zatímco Bank of Japan rozšířila svůj měnový stimulus na konci října tohoto roku a ECB je podle mnohých velmi blízko k započetí nového program kvantitativního uvolňování skrze odkupy vládních dluhopisů členů eurozóny.

Česká koruna stejně tak jako euro pokračuje ve svém poklesu vůči dolaru na momentálních 22,363 koruny za dolar, a je tak blízko svých téměř šestiletých minim. Vůči euru koruna obchoduje na 27,612 koruny za euro.

Newsletter