Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Býci se radují. Euro masivně posílilo

Včerejším událostem na devizovém trhu kraloval masivní nárůst eura, které v rámci několika málo hodin vzrostlo o více jak 200 bazických bodů až na úroveň 1,15324 dolaru za euro. Přestože euro od té chvíle umazalo část svých zisků, krátkodobý sentiment zůstává na straně býků. Aktuální kurz se pohybuje poblíž 1,1470 dolaru za euro. Hlavním důvodem ke strmé apreciaci evropské společné měny vůči té americké bylo jak uzavírání krátkých pozic na euru vzhledem k uklidnění spekulací ohledně vystoupení Řecka z eurozóny, tak uzavírání dlouhých pozic na dolaru s ohledem na špatná data z amerického průmyslu. Podle mnohých expertů se euro již ocitá ve fází korekce, která by mohla vyústit až v obrat medvědího trendu.

Hlavním hnacím motorem pro propad eura ve prospěch růstu dolaru byla v posledních měsících patrná divergence mezi politikami centrálních bank, jež šla ruku v ruce s rozdílným stavem ekonomik těchto dvou zemí. Na jedné straně americký Federální rezervní systém směřuje k prvnímu zvýšení sazeb od roku 2007, k čemuž by podle mnohých analytiků mělo dojít v průběhu tohoto roku. Na druhé straně Evropská centrální banka oznámila před dvěma týdny započetí programu kvantitativního uvolňování za účelem podpory churavé ekonomiky a odvrácení deflace, ve které se eurozóna v lednu ocitla.

Deflace v eurozóně nabírá na síle. Po spotřebě i průmysl

Česká koruna, jejíž cena je silně pozitivně korelovaná s cenou eura, zaznamenala tak jako euro během včerejšího dne výrazný nárůst vůči americkému dolaru, kdy její kurz vzrostl z 24,5 koruny na aktuálních 24,22 koruny za dolar. Vůči euru koruna obchoduje na 27,75 korunách za euro.

Newsletter