Býčí trh může padnout. Proč? Zde jsou dva důvody

Podle investora z Legg Mason Capital Management Billa Millera existují dva důvody, jak by mohl osmiletý býčí sentiment na akciovém trhu padnout. Ve své analýze pro televizi CNBC uvedl dvě konkrétní hrozby: zvýšení relativní ceny akcií v porovnání s dluhopisy a potenciální recesi ekonomiky.

Akciový veterán, který ve svém fondu LMM drží aktiva v hodnotě dvou miliard dolarů, tvrdí, že investování do akcií je více o správném čase než o načasování. Raději než vyhlížet krátkodobé události, které ovlivní akciový trh, je třeba se soustředit na dlouhodobé strategie investování do jednotlivých titulů.

Prvním důvodem, proč by mohl současný trend trhu vykolejit, je situace, kdy by cena akcií byla relativně příliš vysoko, a tedy nevýhodná především v porovnání s dlouhodobou investicí do dluhopisů. „Akcie teď rozhodně nejsou předražené. Pokud roste ekonomika a rostou i příjmy, akciový trh je více než dobře podpořen reálnou ekonomikou,“ uvedl Miller.

Predikce světových finančních trhů Ludvíka Turka

Hranici, kdy by byly akcie nevýhodné, porovnává s výnosností desetiletého dluhopisu. Podle jeho analýzy by dluhopisy musely mít výnosnost 6,5 procenta, aby držitelé akcií začali hromadně přecházet k investicím do dluhopisů. Tato hranice se zdá velice vzdálená. Desetileté dluhopisy jsou v současnosti na zhruba 2,5 procenta.

„Býčí trh s dluhopisy trval 35 pět let, ale skončil v létě 2016,“ předpověděl Miller. „Teď tak můžeme očekávat dlouhodobě medvědí trend. Nebude sice zcela nevýnosný, ale pořád ho budeme hodnotit pouze jako medvědí,“ dodal.

Wall Street je za leden v plusu, trhem hýbe Trump

Druhým důvodem je podle amerického investora potenciální hospodářská recese. Situace v politickém světě je sice nestabilní, ale Miller předpovídá, že zejména Trumpovo vedení prospěje dalšímu růstu akciových trhů.

Newsletter