Býci zkrotli. Wall Street umazávala letošní zisky

Na ztrátový závěr evropských akciových trhů navazuje také trh zámořský. Ten je pod tlakem rally amerického dolaru a akciové býky navíc zkrotila páteční zpráva z amerického trhu práce – silná čísla podporují teorii brzkého zvýšení sazeb centrální bankou.

Úvod týdne je z hlediska novinek z ekonomiky slabší, dnes zveřejněné velkoobchodní zásoby v lednu vzrostly o 0,3 %, proti očekávání 0,1% poklesu. Další várka makrodat ze Spojených států přijde ve čtvrtek v podobě maloobchodních tržeb, v pátek pak bude zveřejněn index cen amerických výrobců a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Parita eura k dolaru: Už ne zda, ale kdy

Index Dow Jones klesl pod 50denní klouzavý průměr, který je používaným indikátorem tržního trendu, a umazal veškerý letošní zisk, dnes odepsal 1,85 %. Do červeného se od začátku roku dostal také index S&P 500, který ztratil 1,7 %. Technologický Nasdaq letošní ziskovou bilanci zatím hájí, ačkoli dnes umazal podobně 1,67 %.

Dolar pokračuje v posilování, dnes poprvé za 12 let sestoupil kurz vůči euru pod úroveň 1,07 %, a množí se tak odhady, kdy eurodolar dosáhne parity.

Newsletter