Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Býk na Wall Street svěsil hlavu. U Amazonu zisky nekoupil

O procento níže zavřely v pátek hlavní americké akciové indexy. Pro S&P 500 a Nasdaq to znamená 2% ztrátu za týden, pro DJIA odpis bezmála 3 procent. Trhy rozkolísal propad komodit na dno za posledních 13 let i evidentní zpomalování Číny, která je pro komodity zásadním spotřebitelem. Do růstu celé Wall Street se tak nedokázal přetavit prudký vzestup akcií Amazon v reakci na kvartální výsledky. Ty zpevňovaly až o 17 procent! a nakonec uzavřely o 11 procent výš.

Šéf Amazonu přes noc zbohatl o 7 mld. dolarů

Důvodem poklesu celého trhu byly především ztráty biotechnologických firem a základních materiálů v reakci na propad cen komodit. Tento pokles nedokázal přetlačit dravý vzestup akcií Amazon, ani Visa či Starbucks po taktéž solidních výsledcích.  Amazon v tržní kapitalizaci překonal maloobchodní řetezec Wal-Mart.

Ceny kovů padly na nová několikaletá minima (zlato za 5,5 roku) a ceny ropy nejníže za čtyři měsíce. Brent se dostal pod 55 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI k 48 USD/barel. Způsobily to zejména další údaje, potvrzující zpomalení v čínské výrobě. To zatížilo průmyslové kovy a přeneseně i ty drahé a další komodity. Příliš nepotěšily ani údaje z amerického realitního trhu. Za propadem biotechnologií pak stály zejména akcie Biogen. Firma oznámila ztrátu a zhoršení výhledu pro letošní rok.

Ceny ropy pod tlakem Číny a dolaru dál padají

„Oživením“ byl přiznaný únik dokumentu z Fedu. Ten může přes očekávané úrokové sazby napovědět, zda a kdy Fed ve zbytku roku své sazby zvedne. Nabízí se scénář září či dvakrát později do konce roku. 

Newsletter