Byl odhalen tajemný autor bitcoinu?

Více jak tucet australských policistů vtrhlo na severu Sydney do domu podnikatele a akademika Craiga Stevena Wrighta. Pro policejní příslušníky šlo o běžný zásah, co si však pravděpodobně neuvědomili je, že možná vnikli do obydlí člověka, který stojí za vznikem nejznámější alternativní měny a dokonce byl navržen i na Nobelovu cenu za ekonomii.

Magazín Wired společně s technologickým webem Gizmondo nedávno Wrighta označil za možného „otce“ digitální měny bitcoin. Ta vznikla v roce 2008, přičemž síť a software, prostřednictvím kterého se s měnou obchoduje, byl vypuštěn v roce 2009. Jejím autorem je Satoshi Nakamoto, pseudonym o jehož pravé identitě se neustále spekuluje.

Jak Wired, tak i Gizmondo vycházejí z vlastního vyšetřování, které bylo postaveno na několika uniklých emailech, dokumentech, webových archivech a přepisech z jednání mezi Wrightem a zástupci australského daňového úřadu.

Server CNBC se dotázal tiskové mluvčí australské policie, zda měla razie souvislost s možným autorstvím kryptoměny. Na to se mu dostalo odpovědi, že „razie neměla nic společného s tím, co by jakkoliv souviselo s mediální spekulací ohledně pana Wrighta a bitcoinu.“ Objevila se informace, že celá akce vzešla na popud již zmiňovaného australského daňového úřadu, který se Wright snažil „přesvědčit“, aby jím držené bitcoiny danil jakožto měnu a ne jako investiční aktivum.

Satoshi Nakamoto je tajuplná osoba. Za celou dobu existence bitcoinu se objevila spousta spekulací. Jednou z nich byla představa, že architektem kryptoměny je americký inženýr japonského původu Dorian Satoshi Nakamaoto. To však bylo dementováno „opravdovým“ Nakamotem, který přes svou předchozí  nečinnost náhle zveřejnil na svém profilu větu „Nejsem Dorian Nakamoto.“ Pravidelně zmiňovaným jménem je i bývalý profesor práva z univerzity George Washingtona Nick Szabo. Právě on se ještě před rokem 2009, kdy byl bitcoin vypuštěn do světa, zabýval vytvořením systému digitálních měn. Szabo však tuto domněnku vyvrátil.

Odhady expertů tvrdí, že Nakamoto drží ve svém portfoliu zhruba jeden milion bitcoinů, což vzhledem k aktuálnímu kurzu představuje více jak 400 milionů dolarů. Stejné jmění je pak přisuzováno o Wrigthtovi.

 

Newsletter