Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Byl „tajný“, teď předpovídá: Režim KLDR nevydrží ani další rok

Tvrdé sankce Organizace spojených národů mohou být důvodem, proč by ekonomika Severní Koreje mohla brzy zkolabovat, tvrdí uprchlík severokorejského režimu Ri Yong-ho. Podle jeho slov je největší obchodní partner, Čína, zklamaný z „žebrání“ KLDR. Důvěra na obou stranách je tak doslova na historickém minimu.

Bývalý severokorejský úředník Ri Yong-ho se ve svém prvním veřejném projevu pustil do ekonomiky diktátorské země. Pokud se sankce udrží v současné podobě, mohla by uzavřená severokorejská ekonomika začít už brzy kolabovat, zaznělo z jeho úst. Samotný projev byl aktuální v kontextu s posledním, co bylo řečeno ze strany KLDR o tom, že válka může vypuknout každou chvíli. Ri na to odpověděl, že se může jednat o pouhý blaf.

„Nejsem si jistý, jestli Severní Korea přežije další rok pod současnými sankcemi OSN a Spojených států. Hodně lidí umře. Není tam dostatek jídla, sankce úplně zablokovaly obchod,“ uvedl na konferenci v New Yorku bývalý ekonomický úředník KLDR Ri. Podle jeho slov nemá většina domácností přístup k elektřině. V hlavním městě Pchjongjang ji mají k dispozici prý jen tři až čtyři hodiny denně.

„Problémem jejich ekonomiky je to, že musí kupovat surový materiál, aby mohli sestrojit zbraně, které chtějí vyrobit. Na druhou stranu musí i exportovat, aby měli dostatek prostředků na zbrojní program. Aktuálně jsou však ve velmi složité situaci,“ uvedl bývalý úředník diktátorského režimu.

Bitcoin jako podvod? Kim Čong-un si to rozhodně nemyslí

Necelý týden po posledním jaderném pokusu schválila OSN rezoluci, která byla navrhnuta Spojenými státy. Ta se zaměřuje na omezení importu ropy do Severní Koreje o 55 procent a na úplný zákaz dovážení zemního plynu a jeho derivátů.

Ri působil v posledních letech svého úřadu jako člen tajné organizace „Pokoj 39“ v Číně, kde pomáhal zajišťovat peníze pro vládnoucí rodinu Kimů pomocí obchodu s devizami. Po několika čistkách se však se svojí rodinou rozhodl v roce 2014 dezertovat. V současnosti žije v blízkosti Washingtonu.

Kdo nejvíce doplatí na razantnější sankce vůči KLDR?

Jedním z hlavních důvodů, proč by mohla Severní Korea čelit ještě větší výzvě, je ten, že její největší obchodní partner – Čína – je podle slov bývalého úředníka unaven kvůli neustálému žebrání o pomoc. KLDR jednala i s ruskou vládou, ale vyjednávání prý „nebylo tak jednoduché, jak by se mohlo zdát“.

Provokativní chování Severní Koreje je výsledkem zoufalé snahy otevřít diplomatická jednání se Spojenými státy, uvedl Ri na konferenci. Dodal, že jedním z jejich cílů je rozvázat vztahy Washingtonu se Soulem.

„Severokorejský vůdce chce zůstat u moci dlouhou dobu.  A věří, že je nutné mít přátelský vztah se Spojenými státy, aby toho dosáhl. Vedení státu však nechce, aby byla Jižní Korea do vyjednávání s USA jakkoliv zapletena,“ dodal Ri.

Co dělat s akciemi, když vypukne válka mezi USA a KLDR?

Jedním z důvodů, proč chce prý Kim Čong-un mít dobrý vztah se západní velmocí, je nedůvěra k Číně. Během setkání vysokých úředníků v roce 2014 prý nazval severokorejský lídr čínského prezidenta velmi sprostými a urážlivými slovy. Existuje totiž strach, že Čína KLDR zradí. Při aktuální blokaci čínsko-severokorejského obchodu se také jedná o nejhorší období vztahu mezi oběma zeměmi.

Zajímavostí je, že Severokorejci věří, že spojenectví se Spojenými státy pomohlo Jižní Koreji k prosperitě, proto by jim mohlo pomoci udržet jejich režim stabilní. Severní Korea má totiž velký strach ze svého jižního souseda, uvedl Ri.

Newsletter