Byrokracie v srdci Evropy stále frustruje, tvrdí Světová banka

Podnikáte-li v regionu střední Evropy, potkáváte se zřejmě s průměrnými překážkami ze strany úředníků, předpisů a všemožných požadavků. Pokud si ale firmu teprve zakládáte, tak se obrňte. Pohledem studie Světové banky je to jednodušší v Nepálu.

Do průměru řadí Polsko, Českou republiku a Slovensko čerstvý žebříček Světové banky dle snadnosti či naopak obtížnosti samotného podnikání. Tato trojice zemí ve středoevropském regionu se ale podle téže studie potácí hluboko v poli poražených, pokud jde o snadnost a rychlost kroků, vedoucích k tomu, abyste vůbec podnikat mohli začít. Z pohledu startu firmy je Slovensko na 108. místě žebříčku, Polsko na 116. příčce a Česká republika teprve na 146. příčce, shrnují závěry Financial Times jako mediální partner průzkumu s dovětkem, že zde, ač by mělo, příliš nepomáhá členství v Evropské unii. Snáze je dle čísel Světové banky zahájit podnikání v Nepálu, Kostarice nebo Íránu.

Dle zjištění Světové banky trvá založit nový podnik na Slovensku 19 dní, v Čechách 20 dní, v Polsku 30 dní. V Maďarsku, které je dnes ostře skloňováno pro svůj politický kurz a opatření Orbánovy vlády, je to pouhých 5 dní.

„Správné programy v Maďarsku fungují. Potřebují ale hlavně podporu souvisejících zákonů a předpisů,“ uvádí pro FT Kalocsai Zsolt z maďarské pobočky poradenské skupiny RSM.  Podle partnera RSM za oblast daní Piotra Lisse mají podnikatelé ve střední Evropě stále pocit, že by je vláda měla podporovat víc, i finančně.

Polsko přijalo kroky k usnadnění registrace nové firmy na úřadech letos. FT ale připomíná, že dravcem, který pomohl v Polsku na svět dvěma tisícovkám firem se zhruba šesti tisíc pracovních míst a hlavně rozmachu inovací, byl bývalý ministr a zdatný podnikatel a chemik Mieczyslaw Wilczek a to již unikátním zákonem na podporu inovací na poměry tehdejšího komunistického světa roku 1988. V čele polského hospodářství stál v letech 1988-89.  

Newsletter