Americké výnosy rostou, efekt přelití vidíme i na ostatních bondových trzích. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Rostoucí americké tržní sazby a silný dolar dostaly měny regionu do ztráty. Koruna nad 24,45 za euro.

Bývalý člen Fedu varuje: Čeká nás nová studená válka!

Problémy s italským rozpočtem stále pokračují, trhy se ale mírně uklidnily. Přestože nová italská vláda neslevila ze svých požadavků na dluh vy výši 2,4 procenta HDP v příštím roce, slíbila alespoň pomalejší zadlužování v následujících letech. V Česku se pak začíná rýsovat budoucí složení bankovní rady České národní banky, do které míří ekonom Aleš Michl.  

I když vláda třetí největší ekonomiky eurozóny plánuje dluh snižovat „pouze“ na 2,2 procenta v roce 2020 a dvě procenta v  roce 2021, trhy to přijaly jako dobrou zprávu a výnosy italských dluhopisů začaly padat.

Na několik dní se sice uklidnily zprávy kolem obchodních sporů Spojených států a Číny, bývalý člen bankovní rady Fedu Kevin Warsh ale včera varoval před novou studenou válkou. „Posledních 30 let jsme žili v jistotě, že globalizace je nevyhnutelnou silou,“ řekl Warsh v rozhovoru pro CNBC. „Za pět až deset let můžeme mít dva póly, svět kolem Číny a svět kolem Ameriky. Ekonomiky a země si budou muset vybrat, ke kterému z těchto dvou pólů se připojí,“ predikuje.

Euro díky uklidnění situace v Itálii mírně posílilo a dostalo se během včerejška až nad úroveň 1,154 EURUSD, přestože se na konci dne posunulo mírně zpět na hranici 1,15 EURUSD. Aktuálně se obchoduje za středový kurz 1,1501 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,84 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1440 do 1,1567 EURUSD.*

Dolaru se přesto dařilo proti ostatním měnám. Dolarový index během včerejška doputoval až na srpnové maximum na úrovni 96,1 bodu. Hlavním důvodem jsou veskrze pozitivní zprávy z amerického trhu práce a převládající předpoklad dalšího zvyšování sazeb Fedu. Šéf Fedu Jerome Powell dolar posílil i jednoznačným stanoviskem ke komentářům Donalda Trumpa, který dlouhodobě zvyšování sazeb kritizuje. „Nenecháváme se vyrušovat,“ prohlásil směrem k americkému prezidentovi.

Dnes bude zveřejněno hlavní číslo z amerického trhu práce a americké ekonomiky vůbec. Čeká se, že americká ekonomika vytvořila v září mimo zemědělství 180 tisíc pracovních míst, v srpnu to bylo 204 tisíc mít.

Sílící dolar zasáhl rozvíjející se ekonomiky, zejména indickou rupii, která oslabila na historické minimum. Svezly se i měny Indonésie, Jižní Koreje, Turecka, Ruska či Jihoafrické republiky.

A také česká koruna. Ta se během dne obchodovala až za 22,48 korun za dolar, přestože ke konci dne ztráty z větší části odmazal, a 25,84 za euro. Proti euru během včerejšího dne oslabila o celou čtvrtinu procenta. Dnes ráno se koruna obchoduje za 25,79 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,73 až 25,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,31 až 22,51 USDCZK.*

Na kurzu koruny se dnes může podepsat zveřejnění posledního záznamu z jednání bankovní rady České národní banky, na kterém rada odhlasovala navzdory jednomu nesouhlasnému postoji zvýšení svých úrokových sazeb.

Vedle zveřejnění záznamu z jednání bankovní rady budeme dnes sledovat i data z amerického trhu práce, především míru nezaměstnanosti a tvorbu nových pracovních míst mimo zemědělství. U obou čísel se však neočekávají žádné zásadní změny.

Prezident Miloš Zeman včera v televizi Barrandov potvrdil informace Lidových novin. Potvrdil, že novým členem bankovní rady bude ekonom Aleš Michl. Spolu s dalším novým členem ho do funkce jmenuje 21. listopadu. „Já mám velmi rád jeho texty. Řadu z nich jsem studoval, řada z nich se mně líbí a mimo jiné má smysl pro humor, což je vzácnost a mezi ekonomy dvojnásobná vzácnost,“ uvedl prezident.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter