Bývalý premiér Japonska postřelen, britský končí

Klíčové body

  • Bývalý premiér Japonska byl postřelen během své kampaně. Nejistota na trzích tlačí obchodníky do přesunu aktiv do jenu a dolaru.
  • Britskému premiéru Johnsonovi zlomil vaz sexuální skandál kolegy. Končí v čele Konzervativní strany a v září složí funkci premiéra.
  • Dnes budou zveřejněna data z amerického trhu práce, která mají prostor k ovlivnění vývoje kurzu dolaru.
Šinzó Abé, zdroj: Depositphotos

Bývalý premiér Japonska Šinzó Abe byl postřelen během politické kampaně. Během proslovu ve městě Nara byl třikrát zasažen střelnou zbraní. Bezprostředně poté omdlel a prodělal srdeční zástavu. Jeho zdravotní stav není v době psaní textu znám. Vzhledem k údajným třem zásahům lze předpokládat, že zdravotní stav je kritický. Premiér byl přenesen do nemocnice. V Tokiu je nyní očekáván proslov jeho nástupce. Japonský jen dnes ráno zpevnil. Nadále se obchoduje v pásmu zhruba ohraničeném 135,00-136,00 USDJPY. Mírně zpevnil i dolar.

Muž, který bývalého japonského premiéra postřelil, je již v policejní vazbě. Podobná situace je pro Japonsko, které nemá v posledních desetiletích historii politického násilí, šokem. Vzhledem k nejistotám nebyl přesun obchodníků k bezpečným přístavům překvapením, což vedlo k silnějšímu jenu a dolaru. Naopak oslabily měny asijského regionu, které jsou na zhoršení nálady háklivé.

Bývalý japonský premiér je zastáncem dlouhodobě zažitého směřování japonské měnové politiky a podporovatel současného guvernéra Bank of Japan Kurody. Bez jeho podpory by Kuroda, který má mandát do roku 2023, mohl ztratit vliv. V takovém scénáři by byla možnost alespoň mírné změny směřování japonské měnové politiky v budoucnu. Zřejmě i proto japonský jen dnes ráno zpevnil.

Po třech letech v úřadu dorazil kariéru Borise Johnsona sexuální skandál jeho stranického kolegy a blízkého spolupracovníka. Ve čtvrtek 7. července podal Boris Johnson rezignaci na pozici šéfa Konzervativní strany ve Velké Británii. Pozici premiéra Johnson opustí až bude zvolen jeho nástupce.

Konečná volba by měla padnout do konce září letošního roku. Britský premiér Johnson přežil řadu skandálů a přešlapů za své tři roky v úřadu. Pomyslný vaz mu zlomilo nezvládnutí situace okolo sexuálního skandálu jeho kolegy, kterého jmenoval do klíčové pozice jeho kabinetu. I přesto, že o obviněních věděl. Členové Konzervativní strany se rozhodli, že pod vedením Johnsona dále pokračovat nechtějí.

Oči obchodníků budou vedle situace v Japonsku a ve Velké Británii upřeny i na situaci v USA, kdy dnes budou zveřejněna tzv. payrolls, tedy data ohledně kondice amerického trhu práce. Trhy v nových datech očekávají stejnou míru nezaměstnanosti na úrovni 3,6 %, jako tomu bylo v minulém měsíci. Pokud by byla očekávání naplněna, lze očekávat alespoň mírný pokles obav z recese v USA. Jedna vlaštovka sice jaro nedělá, ale výhled americké ekonomiky a kurzu dolaru je historicky úzce spojen právě s payrolls a daty z trhu práce. V případě pozitivních výsledků lze očekávat mírné zlepšení nálady na trzích a podpoření posilování dolaru, které začalo v reakci na postřelení bývalého japonského premiéra.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0145 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0110 do 1,0249 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,75 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,39 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,73 až 24,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,14 do 24,53 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter