Každý podnikatel usiluje o to, aby jeho firma „šlapala“ na plné obrátky. K tomu je potřeba, aby ze sebe každý zaměstnanec vydal maximum. Zde však mnohdy naráží kosa na kámen. Někteří pracovníci totiž mají poněkud jiný přístup k práci, který však byznysu zrovna moc neprospívá. O koho jde? O tzv. mileniály, neboli generaci „Y“, narozenou v rozmezí začátku 80. let a roku 2000.
Problém s touto generací zaznamenaly především v USA. Během tohoto týdne vydala dallaská pobočka Fedu svůj pravidelný výhled pro texaský sektor průmyslu, který však svým výsledkem čtenáře moc nepotěšil. Aktivita segmentu prý klesá a budoucnost nejeví známky obnovy.
V návaznosti na to se ve studii hned několikrát objevila stížnost na americké ministerstvo práce a jeho nařízení o placení přesčasů. To podle vyjádření některých společností představuje problém ve spojitosti s pracovní morálkou mileniálů. Jejich přístup je totiž mnohem laxnější, a proto si placené přesčasy nezaslouží. Proč? Protože většinu času stráví na internetu a s sociálních sítích.
Mark #Zuckerberg, diktátor největšího světového národa https://t.co/Zy9EJH3NRq @roklen24 #Facebook #PirateBay pic.twitter.com/Iz2znB28cy
— Roklen24.cz (@roklen24) 1. června 2016
„Potýkáme se s problémem produktivity. Podle našich odhadů zaměstnanci stráví méně jak polovinu pracovního času činností, ze které vzejde nějaká přidaná hodnota pro společnost,“ přepisuje agentura Bloomberg slova jednoho z respondentů. „Především mladší zaměstnanci jsou většinu času mimo, když brouzdají internet a sociální sítě, píšou smsky nebo se vyžívají v jiných, pro naši firmu neproduktivních, činnostech.“
Vinou toho mileniálům práce trvá mnohem déle a musejí ji dohánět přesčasy. To se však firmám těžce nelíbí, a proto kritizují ministerstvo práce za nesmyslná nařízení, které je naopak poškozují a ve výsledku dokonce, prý, způsobují to, že se „jejich země stává méně konkurenceschopná.“
Pravdou je, že odlišný přístup k práci je v případě generace „Y“vysvětlitelný výhledem do budoucna. Podle studie společnosti Manpower Group a Surveyor Reputation zhruba 12 % Američanů ve věku od 20 do 34 let počítá s tím, že nikdy nepůjdou do důchodu a budou tudíž pracovat až do smrti. Tak proč si práci trochu nezpříjemnit, a to obzvláště s vědomím, že na výplatní pásce bude tučná suma za přesčasy. Otázkou však je, jak dlouho zaměstnavatelům vydrží jejich trpělivost….
Šest hodin a víc už nic? Ano, má to smysl – Roklen24.cz https://t.co/BmawDVt2w9 prostřednictvím @roklen24 pic.twitter.com/SSmTZiIIWs
— Roklen24.cz (@roklen24) 30. května 2016
Generace #Millennials se upracuje k smrti. Kde? – Roklen24.cz https://t.co/GAIHAVV2Dd prostřednictvím @roklen24 pic.twitter.com/OjH4IEwgWl
— Roklen24.cz (@roklen24) 1. června 2016