Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Byznys jde špatně? Vinu hledejte u mileniálů

Každý podnikatel usiluje o to, aby jeho firma „šlapala“ na plné obrátky. K tomu je potřeba, aby ze sebe každý zaměstnanec vydal maximum. Zde však mnohdy naráží kosa na kámen. Někteří pracovníci totiž mají poněkud jiný přístup k práci, který však byznysu zrovna moc neprospívá. O koho jde? O tzv. mileniály, neboli generaci „Y“, narozenou v rozmezí začátku 80. let a roku 2000.

Problém s touto generací zaznamenaly především v USA. Během tohoto týdne vydala dallaská pobočka Fedu svůj pravidelný výhled pro texaský sektor průmyslu, který však svým výsledkem čtenáře moc nepotěšil. Aktivita segmentu prý klesá a budoucnost nejeví známky obnovy.

V návaznosti na to se ve studii hned několikrát objevila stížnost na americké ministerstvo práce a jeho nařízení o placení přesčasů. To podle vyjádření některých společností představuje problém ve spojitosti s pracovní morálkou mileniálů. Jejich přístup je totiž mnohem laxnější, a proto si placené přesčasy nezaslouží. Proč? Protože většinu času stráví na internetu a s sociálních sítích.

 

„Potýkáme se s problémem produktivity. Podle našich odhadů zaměstnanci stráví méně jak polovinu pracovního času činností, ze které vzejde nějaká přidaná hodnota pro společnost,“ přepisuje agentura Bloomberg slova jednoho z respondentů. „Především mladší zaměstnanci jsou většinu času mimo, když brouzdají internet a sociální sítě, píšou smsky nebo se vyžívají v jiných, pro naši firmu neproduktivních, činnostech.“

Vinou toho mileniálům práce trvá mnohem déle a musejí ji dohánět přesčasy. To se však firmám těžce nelíbí, a proto kritizují ministerstvo práce za nesmyslná nařízení, které je naopak poškozují a ve výsledku dokonce, prý, způsobují to, že se „jejich země stává méně konkurenceschopná.“

Pravdou je, že odlišný přístup k práci je v případě generace „Y“vysvětlitelný výhledem do budoucna. Podle studie společnosti Manpower Group a Surveyor Reputation zhruba 12 % Američanů ve věku od 20 do 34 let počítá s tím, že nikdy nepůjdou do důchodu a budou tudíž pracovat až do smrti. Tak proč si práci trochu nezpříjemnit, a to obzvláště s vědomím, že na výplatní pásce bude tučná suma za přesčasy. Otázkou však je, jak dlouho zaměstnavatelům vydrží jejich trpělivost….

Newsletter