Cameron v úzkých, Boris Johnson je pro Brexit a libra padá…

Britská libra dnes poklesla nejvíc od března 2009. Oslabila poté, co londýnský starosta Boris Johnson, jeden z nejoblíbenějších politiků Velké Británie, prohlásil, že bude podporovat kampaň za odchod Británie z osmadvacítky.

Libra spadla vůči všem svým hlavním „vrstevníkům“ minimálně o 1,2 procenta. Přichází tak o páteční zisky, kdy reagovala na to, že britský premiér David Cameron v Bruselu zabezpečil podmínky dohody o členství s představiteli Evropské unii. V sobotu pak Cameron prohlásil, že bude bojovat za to, aby Británie v EU zůstala a stanovil datum referenda na 23. června.

 

Zůstane Británie v EU? Rozhodne se zřejmě v červnu v referendu. Výsledek je nejistý, protože politická scéna i široká veřejnost jsou v názoru na setrvání či vystoupení z EU rozpolcené.

Posted by Roklen24 on Saturday, 20 February 2016

 

Londýnský starosta Johnson ale takzvaný Brexit podpořil a volatilita  vůči oběma hlavním měnám, dolaru a euru, vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 2011. V 11:46 londýnského času klesla libra o 1,9 procenta na 1,4129 dolaru. To je největší pokles od 9. března 2009.

Cameron dnes v 15:30 předstoupí kvůli reformě o členství v EU před zákonodárce. Dohoda by mu měla pomoci argumentovat pro to, aby Británie v EU zůstala. Nebude to mít ale vůbec jednoduché. Zejména proto, že tento postoj po prohlášení londýnského starosty značně utrpěl.

Není cesty zpět

Cameronova mluvčí, Helen Bowerová, upozornila na to, že pokud bude Británie hlasovat pro odchod z osmadvacítky, nebude cesty zpět. „Tento proces je ve smlouvách stanoven velmi jasně, hlasování pro odchod je hlasování pro odchod,“ řekla novinářům v Londýně. „V případě, že Britové budou hlasovat pro odchod, vláda bude výsledek respektovat a zahájí proces odchodu,“ dodala mluvčí.

Na Johnsonovo prohlášení reagovali také bookmakeři – kurz pro „Brexit“ snížili. Ladbrokes Plc favorizují Borise Johnsona jako možného Cameronova nástupce, před ministrem financí Georgem Osbornem.

 

Newsletter