Evropské výnosy rostou, americké o něco rychleji. Dolar si proti euru drží zisky kolem hranice 1,1700 EURUSD. Rizikovější měny jsou pod tlakem rostoucích amerických tržních sazeb. Koruna se obchoduje v lehké ztrátě těsně pod 25,45 za euro.

Čapí hnízdo? ANO je o parník před ČSSD

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29 procent hlasů, meziměsíčně si o dva procentní body polepšilo. Druhá ČSSD by nyní získala 22,5 procenta hlasů, v únoru to bylo 24,5 procenta. Do Sněmovny by se dostali ještě komunisté, občanští demokraté, lidovci a TOP 09. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

KSČM si v březnu meziměsíčně pohoršila o procentní bod, hlas by jí dalo 13 procent voličů. Zisk ODS vzrostl o půl druhého procentního bodu na deset procent. KDU-ČSL by odevzdalo svůj hlas šest procent voličů, zatímco v únoru to bylo sedm procent. Pohoršila si rovněž TOP 09, a to z únorových sedmi procent na aktuálních 5,5 procenta.

Další současné sněmovní strany, tedy Úsvit – Národní koalice a Svoboda a přímá demokracie, by se do dolní komory nedostaly. Podle CVVM by SPD získala 2,5 procenta a Úsvit dvě procenta hlasů.

Babiš: Čapí hnízdo vlastnili mé dospělé děti a bratr partnerky

Z neparlamentních stran by se pětiprocentní volební klauzuli pro vstup do Poslanecké sněmovny nejvíc přiblížili zelení a Piráti. Stranu zelených by volila tři procenta lidí, výsledek Pirátů by byl o půl procentního bodu nižší.

Předpokládaná volební účast by v únoru činila 57 procent. V posledních volbách v říjnu 2013 přišlo hlas odevzdat 59,5 procenta voličů.

Volební model CVVM vychází z výsledků průzkumu stranický preferencí, který se uskutečnil od 7. do 14. března a zúčastnilo se ho 1079 lidí. Volební model zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. V zásadě jde tedy o stranické preference bez nerozhodnutých a nevoličů, uvádí CVVM.

Bělobrádek: Babiš přepsal Čapí hnízdo účelově, ať zváží konec

Newsletter