Čára přes rozpočet investičnímu fondu EK. Německu se nelíbí

Nový plán Bruselu na podporu investic v Evropské unii není dost velký a chybí v něm podrobnější informace o tom, na co budou peníze použity. Prohlásil to dnes německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Zásadní investice patřily k nejčastěji zmiňovaným slibům nové Evropské komise. Její šéf Jean-Claude Juncker představil investiční plán v objemu zhruba 300 miliard eur minulý týden. 

EK vytvoří fond s plánem přilákat přes 300 mld. eur investic  

„Jsem naprosto proti tomu, aby se teď nějaký podpůrný program zaváděl,“ prohlásil Gabriel podle ekonomického listu Handelsblatt. Nejenže avizovaná částka není podle něj dostatečná, není ani jasné, na co budou peníze použity. Nakonec se prý ukáže, že peníze brzy zmizí, celá záležitost bude pomíjivá a nic trvalejšího z programu nevzejde.     

Juncker prý musí přijít se seznamem projektů, které by bylo možné použít na podporu jednoty v rámci států EU, jako tomu bylo u výdajů na podporu sjednocení Německa po skončení studené války. Pak bude existovat dostatek investorů, kteří se k této iniciativě připojí, prohlásil Gabriel, který působí i jako vicekancléř ve vládnoucí koalici spolkové kancléřky Angely Merkelové.     

Juncker doufá, že navrhovaný balík podpoří investice v Evropě, aniž by bylo potřeba se víc zadlužovat. Jádrem návrhu je fond s 21 miliardami eur spravovaný Evropskou investiční bankou (EIB). Kýžených zhruba 315 miliard eur (8,7 bilionu Kč) by se mělo dosáhnout pákovým efektem prostřednictvím peněz ze soukromého sektoru.

Newsletter