Čas? Ano, vydělejte na něm!

Devizové trhy jdou s dobou. S tím, jak je i v „FX“ světě postupně nahrazována lidská síla roboty a algoritmy, úspěšné načasování obchodu se pomalu stává otázkou nanosekund. Pravdou je, že existuje i mnohem snadnější cesta, která nevyžaduje žádné složité operace. Jednoduše stačí, když si nařídíte budíka na devátou.

Proč? Na to odpověděla společnost Duetsche Bank, které ve své studii potvrdila, že konkrétní část dne, resp. hodina, má velký vliv na chování hlavních světových měn. Ukázalo se, že se na devizových trzích rýsují pravidelně se opakující pohyby napříč všemi časovými pásmy, což by obchodníkům mělo pomoci odhadnout budoucí vývoj.

Některé z těchto pohybů jsou poměrně známé. Například v případě eurodolaru je největší volatilita pozorována v době, kdy začíná obchodování v Londýně a v New Yorku. U AUDJP platí to samé v případě newyorské a tokijské burzy. Co je však méně známé, je fakt, že měny mají tendenci oslabovat především za světla, tedy během obchodního dne, jejich příslušného časového pásma.

„Správné a špatné načasování intradenních obchodů může udělat velký rozdíl mezi tím, zda zaplatíte efektivní spread dvakrát (je-li očekávaný denní výnos záporný), nebo naopak nic, případě (při očekávání pozitivních instradenních výnosů) samotný spread získáte,“ přepisuje slova studie Deutsche Bank agentura Bloomberg.

Obchodujete-li tedy eurodolar, banka z dat sebraných od roku 2007 zjistila, že americká měna měla po většinu času tendenci posilovat, a to v rozmezí od otevření londýnského obchodování až do začátku Wall Street. Od té doby dolar naopak oslaboval, a to až do konce newyorského obchodování. Ten samý pohyb pak byl rovněž pozorován u libry a švýcarského franku.

Deutsche Bank tudíž tvrdí, že posílení, případné oslabení, dolaru během zmiňovaných časových rámců, může dosáhnout 2 až 3 bazických bodů. A právě to je marže, která dokáže snadno pokrýt výši nákladů spreadu u měnových páru s vyšší likviditou.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter