Čas koupit Lehman Brothers těžebního sektoru?

Pamatujete, jak Glencore během méně než dvou zářiových týdnů ztratil více než 50 procent své tržní hodnoty? Tato ztráta byla tažena především strachem investorů ze slabých výsledků společnosti a velkého množství dluhů. Po dvou měsících nervozita investorů na „Lehman Brothers“ těžebního sektoru opadla a analytici Deutsche Bank dokonce doporučují „zbité“ akcie pozvednout. Opravdu?

Ve svém hodnocení mění u akcií Glencore „držet“ na „koupit“ a zvýšili také 12 měsíční cenový cíl na 2 libry z původních 1,90. To znamená, že by akcie společnosti mohly shromáždit oproti středečnímu closu 1,259 až 60 procent.

Je Glencore opravdu za vodou?

„Glencore stále potřebuje zapracovat na vztahu a důvěře směrem k investorům. Avšak plány na rychlé snižování dluhu by měly vylepšit rozvahu a obchodní obavy, které až příliš ovlivnily cenu akcií,“ poznamenávají analytici Deutsche Bank. „Jsme přesvědčeni, že společnost nyní prokazuje, že likvidita je v bezpečí a že plány na snižování dluhu pravděpodobně překročí očekávání,“ dodali.

Pozitivní hodnocení společnosti přichází poté, co Glencore v tomto týdnu oznámila, že učinila významný pokrok při snižování svého zadlužení, a že přijala řadu opatření k posílení své finanční situace. Mezi ně patří například ušetření 2,4 miliard dolarů z pozastavení výplaty dividend nebo příjem 900 milionu dolarů z prodeje práv na 34 procent vytěženého stříbra na dole Antamina v Peru společnosti Silver Wheaton.

Lehman Brothers těžebního průmyslu

Dluh společnosti v září vytvořil mezi investory vážné obavy, kdy trvající propad cen komodit v důsledku hospodářského zpomalení Číny přiživil obavy, že by mohl být společnosti Glencore snížen ratingový stupeň. Akcie jsou meziročně stále dole o propastné takřka tři pětiny. Pomalu se však plazí zpět z téměř 77procentního zářijového propadu. „Stále je zde prostor pro zlepšení, současná cena je příliš nízká,“ poznamenávají analytici Deutsche Bank. „V prvním kvartále roku 2016 bychom měli vidět řadu dalších pozitivních činitelů, včetně dodatečného prodeje aktiv,“ dodali.

Newsletter