Čas na býčí sázky?

Stojíme na prahu posledního čtvrtletí roku. Toho, které tradičně přeje akciovým indexům nejvíce. Letos navíc v situaci, kdy výkonnost většiny aktiv pod správou zaostává za růstem amerického indexu S&P 500. Situaci, provokující v dnešní červeni na trzích výbušnou otázku: přijde výnosy dohánějící rally a dokupování pozic na amerických akciích?

Během posledních pěti let byl poslední kvartál roku pro akcie obvykle velmi pozitivní. S letošní chabou výkonností jinde investovaných aktiv vůči akciím rostou sázky na snahu rozdíl ve výnosnosti v poslední čtvrtině roku umazat nástupem právě do akcií. To by akciové indexy poslalo ještě citelně výš proti současným úrovním.

„Mnoho fondů je ve svých portfoliích akciemi stále výrazně podváženo a s tím jak se trh dostane do čtvrtého kvartálu, může se stát, že moho manažerů bude chtít na poslední chvilku dohánět svoji výkonnost,“ uvedl například MacNeil Curry, analytik Bank of America/Merrill Lynch.

Také Tom Lee z Fundstrat Global Advisors ve své poslední analýze uvádí, že pouze 6 procent manažerů fondů svojí výkonností předbíhá vybraný index a to ještě pouze o 2,5 procenta. To je nejhorší výsledek od roku 1997. „Očekáváme honbu za betou a více býčích pozic na akciích, což pro ně bude jasnou podporou,“ míní Lee. Jeho cílem pro S&P 500 na konci roku je 2.100 bodů.

V posledních několika letech se trhu dařilo mnohem lépe během posledních čtvrtletí než během prvních tří kvartálů a to hlavně díky silnému efektu každoroční rally v režii fond manažerů. Brian Stutland ze společnosti Equity Armor Investments poukázal na fakt, že pouze 20 procent měsíců posledního kvartálu mezi roky 2009 až 2013 bylo pro akciový trh negativních. „Myslím si, že míříme k poslednímu výstřelu tohoto roku a to během října či listopadu. Takže mojí strategií je nakupovat při případných poklesech,“ uvedl Stutland. Za roky 2007 až 2013 je medián návratnosti v posledním čtvrtletí roku dvojnásobný proti prvním třem kvartálům.

Daleko skeptičtější je aktuální situaci Jeff Kilburg z KKM Financial. „Mnoho lidí mluví o možnosti závěrečné rally z důvodu vysokého podvážení fondů v akciovém trhu. Ale současný pokles na trhu mi připadá trochu jiný než ty předchozí. Investoři si jsou vědomi současných rekordních úrovní a s nimi spojeným vysokým rizikem,“ uvažuje pro CNBC. Připomíná konec roku 1999, kdy tah trhu vzhůru „vystřílel“ všechny snahy o short.

Newsletter