Čas na nástup do medvědích pozic?

Očekávání investorů ohledně růstu výnosů na dluhopisech zatím letos nebyla naplněna. Řada analytiků ale nyní věří, že se tak stane v nejbližší době. Proč?

Analytici očekávali, že výnosy dluhopisů, které se pohybují inverzně k jejich cenám, začnou růst již během května minulého roku, poté co Fed oznámil svůj plán postupného snižování odkupu aktiv. Výnosy 10letých státních amerických dluhopisů se pak během půlročního horizontu dostaly z úrovní 1,6 až k 3 procentům. Ale navzdory očekáváním, že porostou dále, se aktuálně jejich výnosy drží u hranice 2,5 procenta.

 „Myslím si, že jsme velice blízko toho, že se výnosy dluhopisů vydají směrem výše,“ uvedl pro CNBC Patrick Perret-Green, senior stratég ve společnosti ANZ a současně dodal, že „nyní nastává ten správný čas vstoupit do medvědích pozic“.

Podle Perreta-Greena se výnos 10letých státních dluhopisů posune během následujících šesti měsíců k hranici 2,8 až 3 procent a v očekávání, že dny nízkých výnosů jsou u konce, není sám.

„Pokud můžeme využít zkušeností z historie, nebude to trvat dlouho, než začnou výnosy růst a to i s přihlédnutím k našemu očekávání růstu sazeb během jara příštího roku,“ uvedl pro CNBC John Higgins, ekonom ve společnosti Capital Economics, když zmiňoval sedm obdobných případů utahování měnové politiky od roku 1970. 

Ve všech sedmi případech, dosáhl výnos 10letého státního dluhopisu svého dna zhruba půl roku před očekávaným růstem sazeb. Higgins počítá s růstem výnosů k 3 procentní úrovni do konce letošního roku a 3,75 procentní hranici do konce roku 2015.

Výnosy rizikových dluhopisů jsou nízko. Zamíří ještě níž?

Je trh s dluhopisy odtržen od ekonomické reality?

Nárůst cen dluhopisů snižuje výnosy velkých bank

Navíc, je zde i řada investorů počítající s tím, že k růstu sazeb nedojde v nejbližší době, protože růst ekonomiky je prozatím stále křehký.

Například jeden z největších správců aktiv PIMCO očekává, že postupný růst centrální úrokové sazby bude mnohem pomalejší, než tomu bývalo v minulosti. Sází tak na to, že centrální bankéři budou usilovat o nulovou reálnou úrokovou sazbu, oproti aktuální negativní reálné sazbě. Což je stále hluboko pod „standardní“ reálnou 2 procentní hranicí, která byla určitou normou během několika předchozích dekád.

Analytici z Goldman Sachs odůvodňují aktuální pokles výnosů dluhopisů k 2,5 % uvolněnou měnovou politikou, kterou aktuálně razí centrální bankéři jak v Japonsku tak v evropském regionu. Levné peníze si tak razí svojí cestu za výnosem v globálním spektru a terčem se tak staly právě dluhopisy v zámoří.

„Právě tyto akce stlačily v posledních měsících výnosy dluhopisů na zmíněné úrovně, přičemž jejich ceny se začátkem roku zdály jako přiměřené vzhledem k situaci v reálné ekonomice a očekávanému výhledu,“ dodávají analytici Goldman Sachs. Přesto ale také počítají s budoucím růstem výnosů, a to během následujících 6 – 12 měsíců k 3 – 3,5% úrovni.

Newsletter