Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Čas prověřit stínové bankovnictví?

Člen vedení německé Bundesbanky podpořil volání USA po zavedení zátěžových testů na dosud neregulovaný sektor stínového bankovnictví, který poskytuje obdobné služby jako tradiční banky. V globálním měřítku například nabízí úvěry. „Zátěžové testy, tak jak jsou navrhovány, mohou být dobrý nápad,“ řekl CNBC Andreas Dombret, člen výkonné rady německé centrální banky, který je zodpovědný za bankovní dohled.

„Pokud se rozhodneme jít touto cestou, měli bychom se zaměřit na propojení stínového bankovního sektoru a tradičního bankovního sektoru. To je to, o co bychom se měli snažit. Pokud neexistuje systémové propojení mezi tímto a bankovním sektorem, není to o zavedení regulace. Dombret tak komentoval pondělní návrh místopředsedy Fedu Stanley Fischera na zpřísnění pravidel stínového bankovnictví a na zavedení zátěžových testů pro posouzení rizika odvětví, které by mohlo v případě propadu pro globální finanční svět představovat.

Stínového bankovnictví je v celosvětovém měřítku velmi rozšířené. Podle americké Rady pro finanční stabilitu spravoval tento sektor v roce 2013 ve svých fondech 75 bilionů dolarů. V některých zemích, jako například ve Spojených státech, je pravděpodobně tento sektor dokonce větší než ten bankovní, který je pod přísným dohledem.

Zátěžové testy pro konvenční bankovnictví byly v USA a Evropě zavedeny po finanční krizi z let 2007 – 2008. Cílem bylo hodnotit schopnost velkých bank v oblasti řízení rizika v případě potenciálního ekonomického šoku. Dombret, který pracoval pro velké mezinárodní banky jako Deutsche Bank nebo  JPMorgan, řekl, že potřeba regulovat stínové bankovnictví by mohla být, pokud by se ukázalo, že se stává „systémovým rizikem“ finančního sektoru. Dění a vzájemné vztahy jednotlivých institucí tohoto sektoru je třeba pečlivě monitorovat. „Raději bych tyto instituce nazýval ‘nebankovní banky‘. V tomto sektoru by pak mělo být řízené riziko a provázanější vztah s tradičním bankovním sektorem. Možná bychom měli jít i dál a ne jen monitorovat, ale i regulovat,“ dodal.

Newsletter