Čeho se bojí finanční ředitelé?

Americká výsledková sezóna je v plném proudu. Společnosti, které zatím reportovaly své výsledky hospodaření, dopadly převážně pozitivně. Tento trend tak jde ruku v ruce s optimismem, který byl ve druhé čtvrtletí tolik vkládán.

Faktem ale je, že ne každý tento optimismus sdílí. Dle aktuální studie konzultantské společnosti Deloitte se ukázalo, že největšími pesimisty ohledně budoucího vývoje zisků americký společností jsou právě ti, kteří by o firemních financích měli vědět nejvíce, a to jsou finanční ředitelé.

Právě oni byli dotázáni na výhled zisků, tržeb a kapitálových výdajů společností během příštích 12 měsíců a výsledek není rozhodně tak pozitivní, jak ho pravděpodobně vidí zbytek trhu (viz graf). Naprostá většina finančních ředitelů je přesvědčena, že růst zmiňovaných oblastí bude letos nejpomalejší za posledních pět let. A tento pesimismus se týká i amerických akcií. 65 % z dotázaných CFO je přesvědčeno, že jsou akciové trh nadhodnoceny. V prvním čtvrtletí toto číslo dosáhlo „pouhých“ 46 %.

Taková předpověď je tedy silně v rozporu s růžovým výhledem většiny analytiků. Medián odhadovaných zisků společností začleněných v indexu S&P 500 počítá pro letošek s 12% růstem a pro rok 2016 s 11%, uvedl server CNBC. Medián finančních ředitelů se dle studie od Deloitte pohybuje na úrovni 5 %, přičemž toto číslo bude ohroženo především volatilitou globálních trhů a cenami komodit.

„Během tohoto čtvrtletí se něco změnilo,“ přepisuje server CNBC slova studie. „Pravděpodobně nejvíce k této změně přispěla veřejná debata o tom, zda je americká ekonomika opravdu v tak dobré kondici, či nikoliv.“

Co se týče hlediska způsobu financování činnosti společností, zůstávají v popředí dluhy. 91 % ředitelů tuto metodu stále považuje za velice atraktivní, i když do kurzu se postupně dostává i získávání zdrojů prostřednictvím akcií. Naopak otazník se sklání nad emisemi firemních dluhopisů. Svou roli v tomto případě hraje především avizované zvýšení amerických krátkodobých sazeb. Přičemž ředitelům neleží v hlavě to, zda vůbec tento krok proběhne, nýbrž důležitější je pro ně kdy a v jaké míře.

Americké výsledky, dolar, Řecko: Laťka nízko, kdo je favoritem?

Newsletter