Čeká českou měnu klidný týden? Pomůže HDP?

Český měna zahajuje nový týden na 26,13 EURCZK a 22,13 USDCZK. Na domácí data bude nejbohatší středa, kdy bude zveřejněn předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za 2. čtvrtletí a také index cen výrobců za červenec.

Koruna minulý týden výrazněji nereagovala na mírně vyšší než očekávanou inflaci. Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci meziročně o 2,5 procenta. To je o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Číslo tak překonalo odhad analytiků, kteří dle Bloomberg čekali růst o 2,3 procenta. Příliv dobrých zpráv narušila čísla z průmyslu, která byla za červen výrazně horší. Průmyslová produkce rostla meziročně jen o 2,2 procenta, čekalo se zvýšení o sedm procent.

Ve středu ráno statistici oznámí předběžný HDP v ČR za 2. čtvrtletí, očekává se meziroční růst o 2,9 procenta a mezikvartální zvýšení o 0,8 procenta. Stejný den bude publikován index cen výrobců za červenec, podle analytiků by měl index meziročně růst o procento. 

Zajímavá situace byla vidět v minulém týdnu na eurodolaru. Ten si připsal solidní zisky po datech z amerického trhu práce, kdy byl otevřen historicky nejvyšší počet pracovních míst v USA, a to 6,16 milionu. Inflace v USA v závěru týdne nedopadla dobře. To by mohlo odsunout navýšení úrokových sazeb a růst nových pracovních míst by mohl vnést důvěru investorům v americký dolar. Investoři také sledují geopolitické napětí kvůli KLDR. Aktuálně je kurz na 1,1823 EURUSD.

Z očekávaných událostí se dnes investoři dočkají běžného účtu v Česku za červen, čeká se schodek tři miliardy korun. Pro středoevropský region bude důležitá jádrová inflace z Polska za červenec, ta by měla meziročně růst o 0,8 procenta jako v červnu. Dále bude zveřejněna průmyslová produkce v eurozóně za červen, očekává se meziměsíční pokles o 0,5 procenta a meziroční růst o 2,8 procenta. 

Dnešní očekávaný scénář je posílení koruny k euru v pásmu 26,10 – 26,15 EURCZK a posilování dolaru jak ke koruně, tak i euru v pásmu 22,13 – 22,26 USDCZK a 1,1800 – 1,1817 EURUSD. 

Newsletter