Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Čeká Irsko další nemovitostní bublina?

Irové si prošli na přelomu tisíciletí až do roku 2007 překotným vývojem. Mezi lety 1996 a 2007 jejich hospodářství rostlo v průměru každý rok o 7,37 %. Poté přišel tvrdý náraz hypoteční a finanční krize. Irsko se dostalo do problémů především kvůli bankám, které financovaly masivní poptávku po irských realitách, a bylo tak nuceno požádat Evropskou unii o finanční pomoc ve výši 85 miliard eur na sanaci ztrátových bank.

Tato ostrovní země si prošla vážně těžkým obdobím, kdy její hrubý domácí produkt (HDP) během dvou let propadl o 11 %, nastal obrovský odliv kapitálu, nezaměstnanost vzrostla na trojnásobek a záchrana irského bankovního sektoru zvýšila vládní dluh o 100 %. S přislíbenou finanční injekcí od Evropské unie se zavedla také tvrdá úsporná opatření, která ale znovu nastartovala irskou ekonomiku.

Irsku se znovu daří. Minulý rok rostl HDP o 5,2 % a letos zatím o úžasných 6,7 % a je tak na úrovni růstu Číny. Zdá se tedy, že Irsko nechalo krizi úspěšně za sebou a keltský tygr roste a roste. Jenže vedle rychlého růstu HDP lze také pozorovat značný růst cen nemovitostí. Ceny rostly ve druhém čtvrtletí meziročně o 10,7 % oproti růstu o 16,8 % ve čtvrtletí předcházejícím.

Ještě více do očí bijící je situace v hlavním městě Dublinu, kde jsou ceny nemovitostí oproti minulému roku vyšší o čtvrtinu. Nejedná se přitom pouze o obytné prostory, ale taktéž o prostory komerční. V devadesátých letech minulého století nemovitostní bublina učinila dublinské reality jedny z nejdražších na světě, než přišlo prasknutí v roce 2007.

Obnovená poptávka po nemovitostech s sebou nese také vyšší úrokové sazby hypotečních úvěrů. Ačkoli průměrná úroková sazba pro hypoteční úvěry v Evropské unii se drží u dvou procent, v Irsku to bylo dvakrát tolik. Mnoho hypotečních bank ale před setkáním s ministrem financí oznámilo snížení úrokových sazeb. Ty se ale nyní pohybují stále vysoko nad úrovní celé měnové unie.

Irská centristická strana Fianna Fáil, která mimochodem dříve byla radikálně levicovou stranou, požaduje, aby centrální banka měla možnost zastropovat úrokové sazby hypotečních úvěrů. Centrální banka to ale odmítá s tím, že vše vyřeší hospodářská soutěž, a nechce také vystrašit další případné věřitele od vstupu na irský trh.

Jak už bylo řečeno, Irsku se daří. Keltský tygr běhá rychleji než evropská kulhající želva. Otázkou je, zda se nebude v budoucnu v Irsku opakovat rok 2007. V takovém případě by se irské ekonomice hodilo na tuto situaci zavčas nějak reagovat. Možnosti jsou ale vzhledem ke společné měnové politice eurozóny omezené.  

Newsletter