Holubičí komentář šéfa Fedu k rizikům nové mutace a slova CEO Moderny ohledně méně efektivních vakcín přiživily rizikově averzní náladu. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Klesají i evropské a americké výnosy. Dolar oslabuje, ve ztrátě jsou i procyklické měny.

Čeká nás další týden ve znamení silné koruny? Co napoví inflace?

Minulý týden byl ve znamení silné koruny a vypadá to, že nejinak tomu bude v i týdnu následujícím. Koruna se vůči euru aktuálně obchoduje na 26,09 EURCZK. To jsou jedny z nejnižších hodnot od ukončení devizových intervencí ČNB. Silná česká měna se projevuje i na páru s dolarem. V pátek sice mírně oslabila, ale pořád jsme blízko nejnižších hodnot od konce roku 2014, tj. na 22,87 USDCZK. Měnový pár EURUSD se momentálně obchoduje nad úrovní 1,140.

Z pátečních dat v Česku za zmínku stojí průmyslová produkce, která v květnu meziročně vzrostla o 8,1 %, přičemž se očekávalo zvýšení jen o 3,5 %. Maloobchodní tržby bez aut v květnu meziročně rostly o 5,7 %,  očekával se růst o čtyři procenta.

V pátek odpoledne jsme se dozvěděli nejdůležitější číslo z americké ekonomiky. V USA v červnu nově vzniklo 222 tisíc nových pracovních míst vyjma zemědělství. To bylo výrazně nad očekáváním trhu, který čekal 178 tisíc. Výborný výsledek se pak projevil i na Wall Street. Nezaměstnanost v USA v červnu vzrostla o 4,4 %, což bylo nad očekávání 4,3 %. 

Dnešek je na fundamenty poměrně chudý. Z domácích dat nás nic zajímavého nečeká. Až ve středu bude zveřejněna červnová inflace.

„V červnu dle našich odhadů růst spotřebitelských cen opět skončil nad cílem ČNB a měl by dosáhnout stejně jako v květnu 2,4 procenta. Celkem se tak inflace na cíli nebo nad ním drží již sedmý měsíc v řadě,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. Pro robustnost současného cenového růstu podle něj hovoří ukazatele jádrové inflace, které v posledních měsících zaznamenaly setrvalý nárůst. Fluktuace v tempu celkové inflace tak lze do značné míry připsat volatilním složkám jako jsou pohonné hmoty nebo ceny potravin

V zahraničí je situace trochu jiná, ale i tak to nejsou data zásadní. V eurozóně byla ráno zveřejněna obchodní bilance v Německu, skončila v přebytku 22 miliard eur, což bylo nad očekáváním trhu 18,7 miliardy. Ve Spojených státech potom vyjdou data o podmínkách na trhu práce.

Výhled pro dnešek je na měnovém páru EURCZK 26,04 – 26,16 a u USDCZK pak 22,82 – 22,92. Na EURUSD to potom bude 1,139 – 1,141.

Newsletter