Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1000 za euro. Americké výnosy vzrostly podél celé křivky. Silný dolar negativem rizikových měn. Koruna oslabila nad 23,00 za dolar. Proti euru nad 25,30.

Čeká nás krize amerického bankovního sektoru?

Zdroj: Depositphotos

Americkým bankovním sektorem se přehnala výprodejní vlna. Za poslední zhruba týden došlo k uzavření tří bank, které se dostaly do problémů s likviditou. Nejskloňovanějším jménem byla Silicon Valley Bank, která se specializovala na technologické firmy a startupy. Situace nakonec donutila k zásahu americké regulátory. Co stálo za problémy s likviditou? Jde o systémové riziko, nebo „jen“ o záležitost meších, regionálních, bank? A máme se podobného scénáře bát i v Evropě a České republice? Na tato témata debatoval šéfredaktor Roklen24 Jan Berka s analytickým týmem společnosti XTB ve složení Jaroslav Brychta a Jiří Tyleček.

Bankovní sektor patří mezi ty nejcitlivější. Pokud se do problémů dostane ten americký, nervozita se přežene v podstatě přes celý svět. Problémem menších amerických bank byla volnější regulační pravidla, u některých z nich pak i nedostatečné řízení rizika. Run na banku je vždy ten nejhorší scénář, proto je potřeba zasáhnout hned a všemi prostředky. Opatření Fedu a amerického ministerstva financí byla dostatečná, jisté mezery v nich však nejdeme. Debatující se shodli, že nestojíme na prahu velkého měnověpolitického obratu. Zásah Fedu je potřeba brát jako cílené opatření formou půjčky, nikoliv jako novou vlnu kvantitativního uvolňování.

Zdroj: XTB, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter