Čeká nás po roce bouřlivého oživení stagflační zima?

Zdroj: Depositphotos

Po roce bouřlivého oživení by to nyní mohlo směřovat ke stagflační zimě. Alespoň to vyplývá z předstihového indikátoru cyklu společnosti Fidelity (FLI). FLI je vlastní ukazatel určený ke krátkodobé předpovědi směru a dynamiky globálního růstu a je jedním z nástrojů, kterými se Fidelity International zabývá při hodnocení rizik. FLI se posunul do levého dolního kvadrantu, což je známka toho, že se růst dostal do záporných hodnot a může se ještě zhoršit.

Zdroj: Fidelity International
Zdroj: Fidelity International

Region po regionu

V Evropě odráží prudký pokles dat z eurozóny a Spojeného království (například zářijových indexů nákupních manažerů) potíže dodavatelských řetězců, šíření varianty covid-19 delta a rostoucí pesimismus hlavních manažerů podniků. K pochmurné náladě přispívají i přetrvávající vysoké hodnoty inflace, jejímiž hlavními hybateli jsou napjaté dodavatelské řetězce, nedostatek pracovních sil na trhu práce a rostoucí ceny komodit. Do budoucna by na oživení průmyslu v Evropě a ve Spojeném království mohly mít dopad rostoucí ceny plynu a elektřiny a nedostatek pohonných hmot.

V září došlo k mírnějšímu poklesu ekonomické aktivity v USA. Náklady na vstupy nadále rostly, přičemž viníkem byly opět dodavatelské řetězce a nedostatek materiálů. Nicméně podnikatelská nálada v USA zůstala dobrá, protože společnosti byly schopny přenést vyšší náklady na konečné spotřebitele a současně nabírat zaměstnance, i když za vyšší mzdy. „Očekáváme, že oživení trhu práce a spotřebitelských výdajů podpoří růst v USA i po zbytek roku, i když částečně díky mimořádnému množství měnových a fiskálních stimulů. Uvolnění této podpory by mohlo být brzdou růstu v roce 2022 a uvidíme, zda výdaje na infrastrukturu mohou dopady zmírnit,“ vysvětluje Ian Samson, výzkumný analytik Fidelity International.

V Číně pokračuje zpomalení vyvolané centrální hospodářskou politikou, nejviditelněji v sektoru nemovitostí. Obavy z „finanční nákazy“ od problémového developera China Evergrande utlumily aktivitu v oblasti nemovitostí, přičemž objem transakcí s pozemky se meziročně snížil o 65 %. Denní objem transakcí s městskými nemovitostmi byl přitom o 45 % nižší než v roce 2020. „Očekáváme, že vládní zásahy nakonec Čínu nasměrují na cestu dlouhodobého udržitelného růstu, ale v krátkodobém horizontu to přinese náklady způsobené větší regulací a vládními požadavky. Kombinace vyšších cen pohonných hmot a snahy o dosažení emisních cílů může také vést ke zpomalení růstu. Celkově se zdá, že vláda je ochotna tolerovat značnou míru krátkodobých bolestí při sledování svých dlouhodobých cílů,“ říká Louise Fribourg, analytička Tactical Asset Allocation Fidelity International.

Opatrnost do budoucna

Na prahu posledního čtvrtletí roku 2021 budou k přetrvávající inflaci pravděpodobně přispívat pokračující narušení dodavatelských řetězců, tlaky na mzdy, energetické krize a opatření k dosažení uhlíkové neutrality. „Potenciální vedlejší dopady čínské makroekonomické politiky také představují rizika pro globální ekonomiku a trhy. Tato rizika pro růst, spolu s pokračující inflací, nás nutí k opatrnému výhledu,“ uzavírá Louise Fribourg.

 

Newsletter