Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Čeká nás v létě výrazné zdražení nafty?

Zdroj: Depositphotos

V uplynulém týdnu pohonné hmoty na našich čerpacích stanicích opět výrazně zlevnily. Rychlejším tempem znovu padaly ceny nafty. Její průměrná cena se tak již dostala téměř pod hranici 31 Kč za litr. V posledních 7 dnech zlevnila o 55 haléřů na 31,19 Kč. Výrazně zlevnil také benzín, jehož průměrná cena se dostala hlouběji pod 37 Kč za litr. Aktuálně tak litr v průměru stojí 36,56 Kč, což je o 27 haléřů méně, než před 7 dny.

Pohonné hmoty nadále zlevňují zejména díky pozitivnímu vývoji cen na mezinárodní burze v Rotterdamu. Výraznějšímu poklesu cen však zabránila koruna, která ve srovnání s minulým týdnem mírně oslabila. Pozitivem pro další týdny by měl být vývoj na mezinárodním trhu s ropou. Oba hlavní typy ropy jsou stále na nižších hodnotách při pohledu na dlouhodobý vývoj. Barel ropy WTI stojí nyní kolem 72 USD a ropy brent kolem 76 USD.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Výraznější pád cen stále očekáváme u nafty, jejíž průměrná cena by se mohla v dohledné době dostat i pod 30 Kč za litr. Takto levná nafta nebyla od léta roku 2021. Proti cenám nafty stále působí její vysoké zásoby a také klesající využití na topné účely. Aktuálně je probíráno opětovné zavedení spotřební daně v plné výši, k němuž by mělo dojít na začátku léta. Skokově by tak mohla nafta zdražit až o 1,80 Kč na litr. Tento krok však může být o několik týdnů posunut, jelikož návrh vetovalo hnutí ANO. Platnost novely zákona tak bude nejspíše až začátkem srpna, tedy o měsíc později, než se původně plánovalo. Nízké ceny nafty jsou podle ANO pozitivní pro konkurenceschopnost českých dopravců. I při zvýšení průměrné ceny o 1,80 Kč by byla nafta v ČR nejlevnější z okolních zemí kromě Polska. Tam by byla průměrná cena přibližně o 40 haléřů nižší. Slovensko, Německo, Rakousko i Maďarsko by měly stále naftu dražší.

Se začátkem léta můžeme očekávat otočení trendu a zdražení jak benzínu, tak i nafty. Letní měsíce jsou tradičně spojeny s růstem poptávky díky cestování. Začátku léta mohou navíc využít i provozovatelé čerpacích stanic a zvýšit své marže o několik desítek haléřů. Průměrná cena nafty se tak může po opětovném zavedení spotřební daně a růstu poptávky podstatně zvýšit a dostat se opět nad úroveň 33 Kč za litr. Rozhodně by se však neměla opakovat situace z minulého léta, kdy průměrná cena za litr nafty i benzínu atakovala téměř 50 Kč. Samotný vývoj na trhu však bude záviset více na vývoji burzy v Rotterdamu, na české koruně a také na ropě.

Pozitivní vývoj by měl být alespoň krátkodobě na trhu s ropou, která by mohla zůstat tlakem. Negativně na ni působí zejména americký dolar, který v průběhu minulého týdne opět posiloval po prohlášeních centrálních bankéřů ohledně úrokových sazeb v USA. Ty by mohly být na současné úrovni déle, než očekává trh, což může zvýšit pravděpodobnost recese. Nervozitu na trhu způsobuje také vyjednávání o navýšení dluhového stropu v USA. Rozpory mezi republikány a demokraty ztěžují dosažení konsensu a deadline 1. června se již nezadržitelně blíží. Hrozba bankrotu v USA může výrazně zatlačit i na ceny ropy.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters, TradingView

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter