Čeká nás zásadní týden pro dolar i korunu

Obchodování na měnách napříč celým právě končícím týdnem ovlivnil projev guvernérky Fedu Janet Yellenové o stavu americké ekonomiky z minulého pátku. Její vyjádření ohledně odhodlání zvýšit úrokové sazby v tomto roce a komentář ke slabosti posledních makro ukazatelů z americké ekonomiky s důrazem vlivu pouze sezónního efektu dodalo novou sílu dolarovým býkům. Co bude o směru měn včetně koruny rozhodovat v příštím týdnu? Na programu je řecká splátka i americký trh práce.

Dolarové dlouhé pozice, které měly silný nádech davového obchodu, který málokdy vychází, se pročistily v minulých týdnech května a tak se dolaru dýchalo mnohem lépe. EURUSD tak prolomil z kraje týdne hranici 1,1000 a zisky v průběhu týdne rozšířil až na 1,0819 EURUSD. Na trh se vrátilo téma silného dolaru na základě rozdílnosti monetárních politik mezi USA a Evropou, Japonskem.

Závěrem týdne se nicméně dolar stáhl a na trhu byl patrný moment vyčerpání po silných ziscích od úrovně 1,1400 EURUSD. Hlavní měnový pár nijak významně nereagoval na zprávy o nekonečném jednání s Řeckem a ani náznaky defaultu Řecka euro výrazně neoslabují. Potvrzuje se, že investory zajímá vývoj dat v USA, kde jakékoliv silné číslo potvrzuje myšlenku zvýšení sazeb na podzim.

Přesné načasování bude mnohem jasnější koncem příštího týdne. Pro dolar a měnové trhy bude příští týden zásadní. Budeme znát, snad o něco více ohledně situace s Řeckem, trh ale bude zejména sledovat páteční údaje o tvorbě pracovních míst. Pokud se potvrdí silné číslo, tak se na trhu začne projevovat necenění zvýšení sazeb ze současného očekávání prosince do dřívějšího termínu září.

Koruna se drží ve svém dlouhodobém koridoru a začíná být čím dál více imunní na jakékoliv zprávy. At už makroekonomické nebo ze strany České národní banky. O kolísavost koruny, která je poměrně nízká, se tak stará pouze příliv objednávek do trhu, který je navíc poměrně málo likvidní. Koruna tak po celý týden oscilovala kolem úrovně 27,40 EURCZK. Během úvodu týdne koruna atakovala svá měsíční maxima na 27,32 EURCZK, ale koruna nenašla sílu tuto úroveň prorazit a během týdne se vrátila zpět do svého pásma.

Koncem týdne bylo na trhu patrný prodejní tlak a do pátečního rána se koruna obchodovala na opačném konci svého současného pásma 27,45 EURCZK. Silná revize českého HDP za první kvartál směrem vzhůru (což šlo proti všeobecnému očekávání) koruně v pátek pomohla a ta se posunula zpět k 27,40 EURCZK. Zároveň ale nenašla kupce, kteří by na tak silných číslech korunu posunuly k svým týdenním maximům a trh se zdá být na současných úrovních spokojen. Ztráty koruny na dolaru byly taženy silným dolarem proti euru a koruna klesla až na minima z konce dubna na 25,20 EURCZK . Nedělní politická schůzka o možném přijetí eura v Lánech nepřinese nic nového vzhledem k silnému názorovému rozdílu mezi politiky.

Jaké klíčové události nás čekají v příštím týdnu s potenciálem dopadu na českou korunu?

ČR

V pátek ČSÚ zveřejní údaje o růstu hrubé průměrné mzdy v meziročním vyjádření za první kvartál. Očekáváme meziroční růst reálných mezd o 3,1 procenta. ČSÚ také oznámí výsledky maloobchodu. V dubnu podle našich odhadů rostl maloobchod bez zahrnutí prodeje motorových vozidel meziročně o 5,9 procenta, se zahrnutím motorových vozidel pak o 7,7 procenta.

Eurozóna

V Německu bude v pondělí zveřejněna květnová hodnota indexu nákupních manažerů ve výrobě. Konsensus trhu předpokládá meziroční růst 0,7 procenta. Zveřejněna také bude meziroční míra inflace v zemi našeho západního souseda a o den později, v úterý, i míra nezaměstnanosti. Ta by měla dosáhnout podle konsensu 6,2 procenta. Dubnové tovární objednávky v Německu, které budou zveřejněny v pátek, podle konsensu poklesnou meziročně o 1,5 procenta.

Zmíněné indikátory budou publikovány také za eurozónu. Květnová inflace v eurozóně by meziročně měla činit 0,2 procenta. Evropská centrální banka, která zasedá ve středu, ponechá klíčové úrokové sazby na stávající úrovni. Růst hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí by měl být podle konsensu trhu v pátek potvrzen na úrovni 0,4 procenta mezikvartálně.

USA

Ve Spojených státech podle konsensu trhu v dubnu zpomalil objem továrních objednávek v meziměsíčním vyjádření, a to o 0,2 procenta. Údaje budou zveřejněny v úterý. Obchodní bilance ve stejném měsíci vykázala schodek 43,2 miliardy dolarů – příslušná data budou publikována ve středu. Míra nezaměstnanosti podle konsensu trhu dosáhne v květnu úrovně 5,4 procenta. Beze změny oproti dubnu. Data budou zveřejněna v pátek.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter