Čeká Řecko záplava bitcoinmatů?

Bitcoinové bankomaty, nebo chcete-li bitcoinmaty, mohou zachránit Řecko a jeho občany trpící pod vahou zavedených kapitálových kontrol. Přímořskému státu by tak odpadly veškeré problémy s platebním stykem nejen v rámci země, ale především v rámci zahraničních vztahů.

S ambiciózním plánem vytvořit napříč Řeckem síť bitcoinmatů přišla společnost BTCGreece, která sebe sama prohlašuje za první řeckou bitcoinovou burzu. Dle slov jejího zakladatele, Thanose Marinose, by mohlo být vystavěno až tisíc automatů na kryptoměny, přičemž stavba prvních by měla začít již v říjnu letošního roku.

„Mou vizí je vytvořit napříč Řeckem jeden velký blockchainový ekosystém,“ řekl v rozhovoru pro CNBC Marinos. „Pokud bude všechno vycházet podle očekávání a bez větších problémů, otevřeme první bankomaty již v říjnu 2015.“ dodal odhodlaně.

Bitcoin, digitální kryptoměna fungující na základě decentralizované technologie blockchain, byl již dříve považován za možné řešení veškerých platebních problémů přímořské ekonomiky. V červnu zavedené kapitálové kontroly znepříjemnily život nejen běžným občanům, kteří nemohou vyvést své peníze do zahraničí, ale především mezinárodním obchodníkům. Ti se tak dostali do nesnází s tím, jak s nimi jejich zahraniční kolegové nechtěli dále obchodovat.

V Řecku existuje doposud pouze jeden obousměrný bitcoinmat. Dle Marinosových informací však zájem o ně rapidně roste. Doposud obdržel již 300 žádostí o jejich zavedení. Funkce by pak byla založená především na konverzi „běžných“ nekrytých peněz na zmiňovanou kryptoměnu, případně i naopak.

Ve světě nejsou bitcoinové bankomaty žádnou novinkou. Je možné je nalézt například ve Spojených státech, Spojeném království, Španělsku i v České republice. V českých luzích a hájích se jejich počet zastavil na 10, z toho 5 jich je obousměrných.

Zkouška bitcoinové sítě

Newsletter