Čeká se zásadní číslo z trhu práce. Jak zareaguje Fed?

AKTUALIZOVÁNO – Investoři netrpělivě vyhlížejí dnešní číslo ministerstva práce, které ukáže, kolik nových pracovních míst v srpnu vytvořila americká ekonomika. Pokud to bude nad 200 tisíc, může to výrazně zvýšit šance na to, že americká centrální banka (Fed) na svém zasedání, které se koná 20. a 21. září, zvýší úrokové sazby. Ministerstvo údaj oznámí ve 14:30 SELČ. Jaké jsou prognózy ekonomů?

Analytici dle agentury Bloomberg očekávají, že v srpnu vzniklo 180 tisíc pracovních míst a míra nezaměstnanosti se snížila na 4,8 procenta ze 4,9 procenta. „Silná data podpoří dolarové úrokové sazby i samotnou americkou měnu. Ale samozřejmě platí i opak. Jakékoliv zklamání povede k redukci dosavadních očekávání a redukování dolarových pozic na finančním trhu,“ uvedl Jan Vejmělek z Komerční banky.

V červenci americký trh práce po druhé v řadě pozitivně šokoval, když ekonomika vytvořila mimo zemědělství 255 tisíc pracovních míst, Bylo to výrazně nad očekáváním analytiků, kteří čekali v průměru 180 tisíc míst.

Organizace ADP ve středu informovala, že soukromí zaměstnavatelé v USA vytvořili v srpnu 177 tisíc nových pracovních míst. To bylo jen mírně nad očekáváním analytiků, kteří dle agentury Bloomberg čekali 175 tisíc.

Změna počtu pracovních míst mimo sektor zemědělství (Change in Nonfarm Payrolls) je nejsledovanějším údajem amerického trhu práce a americké ekonomiky vůbec. Indikátor měří změnu počtu zaměstnanců na výplatních páskách u jejich zaměstnavatelů v sektorech mimo sektor zemědělství. Ten je vyloučen nikoli pro jeho „podceňování“, ale kvůli vysoké sezónní volatilitě a navíc pod vlivem počasí výrazným nepravidelnostem u sezónnosti.

Newsletter