Čeká zlato nová rally?

Je jen otázkou času, kdy investoři do zlata upadnou do naprostého zoufalství. Ačkoli se snaží, i navzdory teorii se jim nedaří nastartovat vzestupný trend zlatého kovu. Zlato již čtvrtým rokem představuje významný „medvědí trh“. Jeho cena klesla od roku 2011 o více než 40 procent. Tehdy se pohybovala okolo 2000 dolarů za unci.

Nyní však většina ukazatelů naznačuje, že se blíží rally, která by mohla znamenat začátek nového „býčího trhu“. Podle analýzy investorů, kteří jdou proti převažujícímu trendu, se však skutečné dno trhu nepodaří určit, dokud tyto ukazatele nepřestanou být „nedočkavé“ a nepřestanou věřit, že jakýkoliv pohyb směrem nahoru znamená návrat „šťastných dnů“. Jejich nedočkavost byla k vidění například v září a v říjnu, kdy zlato zažilo téměř 100dolarovou rally. Průměrné ukazatele rychle házely ručník do ringu a svůj předchozí medvědí postoj opouštěly. Ti, co jdou obvykle proti převažujícímu trendu trhu, tak nebyli překvapeni, že rally rychle skončila, a že se zlato přiblížilo zpět zářijovým minimům.

Za zvážení v tuto chvíli  stojí doporučení investice do průměrného zlatého ukazatele HGNSI. V současné době je -7 procent, což je o 23 procentních bodů výš, než z doby zářijových minim. Výše zmiňované srovnání staví současnou úroveň zlata do nepříznivého světla. Vliv výkyvu trhu z doby pře dvěma měsíci byl malý a donutil celou řadu ukazatelů k obratu směr „bullish“. Vyznavači protichůdného trendu se ptají: Pokud bylo HGNSI mínus 40% v době, kdy bylo zlato na úrovni 1 100 dolarů odůvodněno, proč ne teď? Je zřejmé, že průměrné zlaté ukazatele jsou dnes výhledem komodity mnohem méně znepokojeny, než tomu bylo tehdy. A možná právě to je znepokojivé.

Ti, co co jdou obvykle proti trendu trhu, tvrdí, že skutečné dno teprve přijde. Medvědí trend je v tomto případě velmi silný a bude tvrdohlavě držet „u zdi“ jakékoliv náznaky rally. Stejná situace zde byla v září. Medvědí trend byl stále velmi silný, ukazatele se však neudržely, když začala zmiňovaná 100dolarová rally. Investoři, kteří jdou proti trendu tak stále doporučují být trpělivý a čekat. Čas na hození ručníku medvědímu trhu ve velkém stylu přijde a bude to stát za to. 

 

Newsletter