Čekání na ČNB. „Holubičí“ výstup by mohl oslabit korunu

Na korunu se před zasedáním ČNB vrátil optimismus. Během včerejška zpevnila z hodnot kolem 26,90 za euro až aktuálním 26,76. V případě dolaru jsme byli svědky rovněž posílení, a to až pod 1,090 EURUSD a 24,57 USDCZK.

Ze zahraničních fundamentů stojí za zmínku například to, že v USA klesly hypotéky oproti předchozímu týdnu o 0,1%. Dále pak tvorba nových pracovních míst dle agentury ADP, která za duben vykázala 177 tisíc nových míst, přičemž se očekávalo 175 tisíc. Index ISM aktivity mimo průmysl pak skončil za duben na 57,5 bodu, čekalo se 55,8 bodu.

Včerejší zasedání Fedu nepřineslo změnu úrokových sazeb, což se všeobecně očekávalo. Na adresu pomalejšího ekonomického růstu centrální banka uvedla, že jde pravděpodobně pouze o přechodnou záležitost. Situace na trhu práce je prý příznivá, spotřeba je na dobré úrovni, investice rostou a inflace se nachází blízko cílové úrovně. Optimistický výhled tedy stále trvá. Během letoška by měly, podle plánu, proběhnout ještě dvě kola navyšování sazeb.

Fed nepřekvapil. Ponechává úrokovou sazbu z poloviny března

V domácí ekonomice se dnes dočkáme rozhodnutí o úrokové sazbě ze strany ČNB. Úrokové sazby dle odhadů změněny nebudou, shodlo se na tom 21 analytiků z celkem 21 dotázaných agenturou Bloomberg. Pokud však bude následný komentář naznačovat uvolněnější měnovou politiku, tedy udržování sazeb nízko po delší dobu, dá se očekávat možné oslabení koruny. V opačném případě, pokud by Rusnok jasně naznačil, že je banka připravena k dalšímu utahování měnové politiky, koruna by pravděpodobně nabrala další zisky.

V zahraničí bude dnes poměrně živo, co se fundamentů týče. Z USA se dočkáme obchodní bilance, žádostí o podporu v nezaměstnanosti a taky údajů o průmyslových objednávkách.

Pro dnešek vidíme USDCZK v rozmezí 24,52 až 24,62. Měnový pár EURUSD dnes vidíme v pásmu 1,086 až 1,092. EURCZK máme momentálně na 26,76 a očekávané rozmezí pro dnešek je 26,70 až 26,82.

Newsletter