Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Čekání na „dot plot“ graf. Bude jestřábí Fed zároveň holubicí?

Dolar stříhá metr. Už za pár hodin zveřejní Federální rezervní systém své rozhodnutí o úrokových sazbách společně se svým výhledem (nejen) pro rok 2017. Aktuálně se tak nacházíme na 1,065 EURUSD.

Očekávání jsou beze změny. Bloomberg ukazuje zvýšení sazeb se 100% pravděpodobností, a to do pásma 0,5 až 0,75 %. Tento „jestřábí“ fakt byl již do ceny eurodolaru začleněn. Co by však mohlo překvapit, je predikce úrovně sazeb pro rok 2017, kterou zobrazuje tzv. „dot plot“ graf (viz níže). Poslední verze ukázala na hodnotu 1 až 1,25 %, což by za předpokladu dnešního zvýšení na 0,5 až 0,75 % znamenalo celkem dva „hiky“ o velikosti 25 bazických bodů (nejprve do pásma 0,75 až 1 % a poté na 1 až 1,25 %).

Právě tento ukazatel bude klíčový pro možné další (dlouhodobé) posílení dolaru, především ve spojitosti se spekulacemi o Trumpově politice zvyšování vládních výdajů. Očekáváme, že konečný výstup výhledu bude spíše „holubičí“, tedy ve shodě s maximálně dvěma koly tzv. úrokové normalizace během příštího roku.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter