Čekáte zbytečně. Trumpovy daně letos firmám nepomohou

Dlouho očekávaná Trumpova daňová reforma nebude mít tak okamžitý a velký dopad na podnikatelský sektor, jak by se mohlo zdát. Alespoň to tvrdí analytici z Wall Street. Podle průzkumu Morgan Stanley se vyšší zisky firem letos nedostaví.

Trumpova reforma by měla snížit korporátní daň ze současných 35 procent až na 15 procent. Z toho by měly přirozeně profitovat nejvíce zdaněné firmy. Ty, které drží velké množství hotovosti mimo Spojené státy, by si měly také polepšit, a to díky jednorázovým daňovým prázdninám. Tímto opatřením chce americký prezident dosáhnout repatriace některých daňových příjmů amerických firem v zahraničí.

Banka Morgan Stanley vydala předpověď očekávané úrovně zisku firem na akcii. Graf níže ukazuje, jak se měnila očekávání letošních zisků, tak i těch v prvním čtvrtletí roku 2018. Lze pozorovat, že v uplynulých týdnech predikce pro letošní rok poklesly, kdežto ty pro příští jsou naopak pozitivnější.

Trumpovo oznámkování. Prvních 100 dní na trzích a v ekonomice

Zlomovým bodem bylo březnové fiasko se zdravotnickou reformou, kterou Trumpův kabinet nakonec ani Sněmovně reprezentantů nepředložil. Tento politický neúspěch vrhl na Wall Street stín pesimismu, jelikož bylo více než jasné, že změny budou opožděny.

Očekávané průměrné výdělky firem zapsaných v indexu S&P 500 tento scénář také potvrzují. Na druhém grafu lze vidět predikci zpracovanou po nepředložené reformě 24. března. Nejvíce zdaněné firmy, podle serveru Business Insider, zaznamenaly v předpovědi největší pokles, kdežto ty nejméně zdaněné naopak největší nárůst.

„Je zřejmé, že konsensus ohledně zisků nemá v letošním roce v sobě zahrnuté výhody daňové reformy. Většina analytiků tak odebrala ze svých predikcí jakoukoliv formu daňových zvýhodnění,“ uvedla v dopise klientům skupina analytiků Morgan Stanley vedená Michaelem J. Wilsonem.

Analytici však nejsou jediní, kteří z reforem Donalda Trumpa nejsou příliš nadšení. Skepticky se vyjádřil i senátor Demokratické strany Chris Coons. Ten pro MSNBC uvedl, že konečná verze zdravotnické reformy nemusí Kongres opustit až do poloviny roku 2018.

Komentář k Trumpově daňové reformě: Komu tím prospěje?

Newsletter