Dolar je pod výprodejním tlakem v dolarovém indexu a proti procyklickým měnám. Proti euru oslabuje nad 1,2100 EURUSD. Z měn regionu oslabuje zlotý a koruna. Domácí se měna obchoduje nad 25,50 za euro.

Celní bitva pokračuje. Najdou USA s Číňany kompromis?

Donald Trump se s Číňany o clech nedohodl, zatím. Spojené státy uplatňují vyšší clo na dovoz z Číny v roční hodnotě 200 miliard dolarů. Místo deseti procent zvýšily clo na 25 procent. Rozhovory ale i dnes ve Washingtonu pokračují. Dohodu bude hledat čínský viceprezident a americký ministr financí. Dolar včera oslaboval, dostal se nad úroveň 1,1200 EURUSD. Obchodníci dávali přednost bezpečným měnám, jako je japonský jen nebo švýcarský frank. 

Zvýšení cel, které vstoupilo v platnost dnes v půlnoci místního času (6:00 SELČ), nebylo samo o sobě překvapením. Trh nyní čeká, zda obě strany dosáhnou kompromisu, nebo zda jednání zcela propadnou, uvedl Shusuke Yamada z Bank of America Merrill Lynch. Každopádně ve Washingtonu dnes budou jednání pokračovat. Obchodníci čekají, zda se podaří uzavřít dohodu a odvrátit tak další zvýšení amerických cel na dovoz zboží z Číny.

Pozornost vzbudil pokles obchodního deficitu USA s Čínou. Ten je v hledáčku trhů od doby vyhlášení obchodních válek americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl ekonom Komerční banky František Táborský. „Obchodní deficit se smrskl na nejnižší úrovně za poslední tři roky zejména díky nárůstu exportu. Nabízí se tak pozitivní výsledek celého prezidentova tažení za vyrovnaná saldo obchodní bilance,“ dodal.

Americká měna vůči euru se dnes ráno v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1228 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,40 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1167 do 1,1219 EURUSD.*

Závěr týdne je bohatý na makrodata. V USA bude odpoledne zveřejněna dubnová inflace, index spotřebitelských cen by měl meziročně zrychlit na 2,1 procenta z březnových 1,9 procenta. V Evropě to budou čísla z francouzského, italského a britského průmyslu. V Británii bude zveřejněn také HDP za 1. čtvrtletí. Trh čeká meziroční zrychlení na 1,8 procenta a meziměsíční zrychlení 0,5 procenta. 

Na domácí scéně včera dominovaly zprávy statistiků. Podle předběžných údajů skončila v březnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 21,8 miliardy korun, který byl meziročně o 4,1 miliardy vyšší. Stavební produkce v březnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 11,6 procenta.

Z průmyslu to ale nebyla žádná sláva. „Předběžné výsledky průmyslové výroby za březen zůstaly za očekávání, když meziroční růst dosáhl desetiny procenta. Na celkovém výsledku za průmysl se podepsal především pokles (-1,6 procenta) výroby a rozvodu elektřiny a plynu o 1,6 procenta,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. Dodal, že zpracovatelský průmysl zaznamenal růst o 1,8 procenta. „Trend meziročních změn průmyslové výroba je již několik měsíců klesající ale stále kladný. Pozitivnější informace přišly ze statistik nových zakázek. V březnu firmy hlásily o šest procent více nových zakázek než před rokem. Nové zakázky z tuzemska vzrostly dokonce o 14 procent,“ dodal Šoltés.

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes oznámí nezaměstnanost za duben, dle predikce Roklen i trhu by se měla snížit na 2,8 procenta z březnových tří procent.

Koruna se v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 25,74 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,67 až 25,76 EURCZK a ve dvojici s dolarem zase od 22,87 až 23,08 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter