Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Cena benzínu? Do konce roku bude spíše zlevňovat

V období, které zbývá do konce roku, budou převažovat tlaky na pokles cen ropy na světových trzích. Ropa sice nezlevní tak výrazně jako počátkem roku, kdy se Brent prodával i za ceny nižší než 35 dolarů za barel, ale i tak ještě existuje prostor k dalšímu zlevnění cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Lze očekávat, že jak benzín, tak nafta do konce roku zlevní přibližně na svoji úroveň ze začátku letošního roku. Benzín Natural 95 tedy zlevní ze současné úrovně kolem 29,20 Kč za litr na 28,50 Kč za litr, zatímco nafta zevní z aktuální úrovně 27,80 Kč na 27,30.

Signály z OPEC a IEA: Nízké ceny ropy budou pokračovat

Z hlediska českých řidičů i z hlediska České republiky jakožto čistého dovozce ropy a ropných produktů je nejoptimističtější variantou citelný pokles ceny této suroviny. Druhou stranou mince je, že takový prudký pokles může vyvolat prakticky jenom vážná ekonomická krize globálního dosahu, taková, která by zpětně nepříznivě zasáhla i českou ekonomiku. Takže dramatické zlevnění ropy by sice přineslo krátkodechou vzpruhu české ekonomice, ta by však byla následně nejspíše vykoupena negativními důsledky nějaké krize světového rozsahu. Takže lze říci, že nejoptimističtější variantou je realisticky spíše mírnější pokles cen ropy na světových trzích – a tedy i pohonných hmot u čerpacích stanic –, který nebude vykoupen oslabením ekonomického růstu ČR v důsledku zpomalení světové ekonomiky. Nejpesimističtější variantou je pak z hlediska řidičů i ekonomiky jako celku citelný nárůst cen ropy a tedy i pohonných hmot. Stejně jako v případě citelného zlevnění ropy (na ceny 30 dolarů za barel a nižší), nepřikládáme scénáři citelného růstu cen ropy (na ceny nad 70 dolarů za barel) vyšší než desetiprocentní pravděpodobnost. Muselo by se naráz projevit několik méně pravděpodobných faktorů, jako je dohoda Ruska a Saúdské Arábie na omezení těžby, doprovázená výpadky těžby v zemích jako je Libye nebo Nigérie, a to vše ještě třeba při probíhající přírodní katastrofě typu květnových požárů v Kanadě. Jak vidno, jde opravdu spíše o hypotetický scénář.

Sečteno, podtrženo, pohonné hmoty budou v nadcházejících měsících spíše zlevňovat. Zůstanou poměrně nízké i v evropské kontextu. V mezinárodním srovnání se totiž projevují spíše trvalejší aspekty než momentální vývoj cen ropy, jako je daňová politika jednotlivých zemí či obecně kupní síla obyvatelstva. Proto jsou ceny benzínu v zemích na západ od ČR spíše vyšší než u nás, zatímco v zemích, jako je Polsko či Bulharsko, jej řidiči natankují levněji. V případě nafty natankují levněji dokonce i třeba na Slovensku nebo v Maďarsku.

Newsletter